Mindannyiunknak megvan a véleménye arról, hogy a fanszőrnek miként kell kinéznie. Az viszont már fontosabb kérdés, hogy külseje és állapota mit árul el egészségi állapotunkról.
Előfordulhat (sőt, elő is fog fordulni), hogy az idő múlásával a fanszőrünk is változni fog - nőknél a klimaxot elérve biztosan. Ettől a ponttól kezdve ugyanis egyre kevesebb testszőr vagy haj nő újra - fanszőrzetünket is beleértve - ráadásul, nemcsak vékonyodni fog, hanem színét is változtatja és igen, őszülni is fog. Aggódnunk emiatt nem kell, ez az öregedés természetes velejárója.
Emellett a fanszőrzet állapota utalhat hormonháztartásunk változására is. A hormonok jó esetben észrevétlenül tartanak rendben mindent, hangulatunktól az immunrendszerünkig, ellenben amikor a hormonháztartás megborul, elhízhatunk, fáradékonyak lehetünk és sokkal több szőr és haj is nőhet rajtunk, nemiszerveink környékén is. Úgyhogy ha ilyet tapasztalatunk, érdemes hormonvizsgálatra mennünk.
Tesztoszterontermelő petefészekrák vagy mellékvesetumorok következtében is tapasztalhatunk ilyet, erre is figyeljünk oda - de ilyen esetekben nem ez lesz az egyetlen problémánk. A tesztoszteron hatására ugyanis arcunkon is több szőrzet nő majd, a pattanások is gyarapodhatnak, hajszálaink elvékonyodhatnak, hangunk pedig akár el is mélyülhet.
A fanszőrzet állapota hormonzavarra is utalhat
A szőrzet növekedését okozhatják mindezek mellett egyes gyógyszerek is vagy bizonyos egészségügyi állapotok, például a policisztás ovarium szindróma (PCOS) is.
Mindezek mellett a gyantázás vagy borotválkozás is okozhat bonyodalmakat, ha ezeket nem csinálják jól. A borotválkozás hatására ugyanis sok befelé növő szőrszállal találkozhatunk, az elpusztult bőrsejtek felszaporodása pedig csak ronthat mindezen - ezeket tehát érdemes hámlasztóval kezelni a biztonság kedvéért.