A vádliban, esetleg combban vagy lábfejben jelentkező, jellegzetes, fájdalmas gyakran az éjszaka közepén ébreszt fel minket. Szerencsére, a görcs általában nem tart hosszú ideig, maximum néhány percig.
Az okát sokszor nem lehet egyértelműen megállapítani, de szerepet játszhat benne a túlerőltetés, a vitaminhiány, a dehidratáltság, a túl alacsony hőmérséklet (főleg a hideg víz), a véráramlási problémák, a vesebetegség, a pajzsmirigybetegségek és a szklerózis multiplex.

Hirtelen izomgörcsre jó a masszázs is


Magnézium

A magnéziumról legtöbben rögtön a kínzó éjszakai lábikragörcsökre és azok hatékony megszüntetésére asszociálnak. Helytálló következtetés, de nem ez a magnézium egyetlen hatása szervezetünkre. Cikkünkben többet tudhat meg róla!

Az éjszakai lábgörcsök gyakran jelentkeznek várandós nőknél, náluk az alacsony ásványianyag-szint tehető felelőssé. Néhány gyógyszer is okozhat görcsöket, például a vízhajtók, a sztatinok, a fogamzásgátlók és a szteroidok.

A görcs ellen többféle megoldás létezik, érdemes kísérletezni, hogy melyik válik be a legjobban. A hirtelen izomgörcsökre, lábgörcsökre használhatunk masszázst, meleg borogatást, vagy megpróbálhatjuk nyújtani az izmot. Ha felállunk és járkálunk, akkor felpezsdíthetjük a vérkeringést, így a görcs is könnyebben elmúlhat.

Fontos a megfelelő folyadékpótlás: ha valaki nagyon hajlamos a vádligörcsökre, érdemes ásványi anyagokkal dúsított, izotóniás sportitalt fogyasztani, ez ugyanis a folyadékot és az ásványi anyagokat egyaránt pótolja.

Hogyan előzhetjük meg az éjszakai lábgörcsöket?

Igyunk minél több folyadékot - a lényeg, hogy a vizeletünk halvány szalmasárga legyen. Így nem kell tartanunk az enyhe kiszáradástól. Csökkentsük a koffeintartalmú és az alkoholos italok fogyasztását.

Táplálkozzunk egészségesen, részesítsük előnyben a magas kálium-, magnézium- és kalciumtartalmú ételeket! Alaposan nyújtóztassuk meg az izmainkat minden este, és masszírozzuk is át a lábainkat, különösen sportolás után.

Ha úgy gondoljuk, a gyógyszereink miatt vannak lábgörcseink, beszéljünk az orvosunkkal a gyógyszerváltás lehetőségeiről.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!