Mit lehet tenni a hasi görcsök ellen?

Gyakori tévhitek az IBS-ről

Világszerte rengeteg ember szenved irritábilis bél szindrómában, mégis még mindig a köztudatban ezzel a betegséggel kapcsolatban. Lássuk, melyek a leggyakoribbak!

Tényezők sokasága lehet, mely a hasűri szerveink simaizmait összehúzódásra készteti, melynek jól ismert tünete és jele maga a hasgörcs. Az idegeskedés és stressz is gyakran okoz görcsöket a vékony- és vastagbél izomzatában, ezen felül azonban más betegségek, jelenségek is állhatnak panaszaink mögött, többek között menstruációs görcsök, vakbélgyulladás, szélgörcs, vesekő, irritábilis bél szindróma, allergiás reakció, vírusfertőzés vagy éppen székrekedés. Afájdalomélessége, erőssége, illetve időtartama gyakran nincs összefüggésben a panaszok súlyosságával, így még a legenyhébb fájdalmat sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Az idegeskedés és stressz is gyakran okoz görcsöket
Az első lépés tehát annak kiderítése, hogy pontosan hol és mi fáj. Ha ezt nagyjából be tudjuk tájolni, akkor azt is könnyen kideríthetjük, hogy mi okozza és innentől könnyebben eldönthetjük, hogy mit tegyünk ellene. Ha a hasgörcsök hosszabb ideig fennállnak, nem múlnak, és nem is tudunk ellenük mit tenni, akkor mindenképpen szükséges, hogy szakorvos segítségét kérjük és elmenjünk egy alapos kivizsgálásra! Irritábilis bél szindróma (IBS) is állhat a háttérben, erről bővebb információt itt olvashat: irritabilis-bel-szindroma.hu

Testhelyzet a hasi görcsök ellen

Találjunk magunknak egy kényelmes testhelyzetet: ez egyénenként eltérő lehet, de általában az segít a legjobban, ha oldalt fekszünk, összekuporodunk és a térdünket a hasunkhoz húzzuk. Igyekezzünk minél többet pihenni, a megterhelő feladatokat pedig halasszuk el akkorra, amikor enyhült a fájdalom.

Görcsök esetén kerülendő ételek

Ha görcsöket tapasztalunk, ne terheljük meg pluszban a szervezetünket nehéz, zsíros, savasító, nehezen emészthető vagy gázképző ételekkel. Mellőzzük a fűszeres fogásokat is, illetve bármilyen olyan étel elfogyasztását, ami székrekedést okozhat (például csokoládé). Próbáljunk meg olyan egyszerű ételeket enni, mint a főtt rizs, főtt krumpli, az alma vagy a banán. Hasi görcsök esetén igyunk minél több folyadékot: a legjobb választás a tiszta víz vagy a gyógytea, a legrosszabbak pedig az alkohol- és koffeintartalmú italok, illetve a szénsavas üdítők. Ezek ugyanis irritálhatják a bélrendszert.

Melegítsük fel a hasi területet!

A hashoz szorított vagy a derékrészhez tett melegítő párna, melegvizes palack vagy egy meleg törülköző egyaránt enyhülést hozhat, mert felpezsdíti a vérkeringést és segít ellazítani a görcsös izmokat. Természetesen, saját magunknak kell kitapasztalni, hogy melyik helyzet a kellemesebb. A hashoz tett melegítő párna ugyanis néhány embernél hányingert okozhat. Szintén jó hatása lehet egy kellemes, meleg (de nem forró) fürdőnek!

, akkor megpróbálhatunk néhány magnéziumtabletta vagy magnézium-pezsgőtabletta bevételével. A magnézium ugyanis természetes görcsoldó, emellett enyhén irritálhatja is a beleket, így segíthet megszabadulni a görcsöt okozó székrekedéstől, illetve segítheti a gázok távozását is.

Természetesen görcsoldó gyógyszerek is számításba jöhetnek, de csak abban az esetben, ha tudjuk a panaszok okát. Egyébként ezek csak elnyomják a tüneteket, így előfordulhat, hogy akaratlanul tovább rontunk a saját állapotunkon!

Ezek a gyógyszerek szüntetik meg a hasfájást

A hasfájás gyógyszeres kezelése attól függ, mi okozza a tünetet. A kiváltó ok ismerete nélkül nem érdemes ész nélkül bekapkodni a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, mert ezzel feleslegesen terheljük a szervezetünket. A témáról itt olvashat bővebben.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!