Gyenge menstruációról akkor beszélünk, amennyiben a havi ciklus során távozó vér mennyisége túl kevés (20 ml-nél kevesebb), illetve ha 1-3 nap múlva véget ér a vérzés a megszokott 4-7 nap helyett. Milyen okok húzódhatnak meg a probléma hátterében?

Hormonális okok

A túl kevés, rövidmenstruációleggyakoribb okai a hormonális fogamzásgátlók (tabletta, hüvelygyűrű,fogamzásgátlótapasz illetve hormontartalmú spirál) Fontos ezen páciensek alapos felvilágosítása, hiszen ez a jelenség egyrészt ezen szerek egyik jótékony mellékhatása, másrészt az eszközök biztonságosságát is jelzi.

A fogamzásgátlók 10 leggyakoribb mellékhatása

Ovuláció elmaradása

Az ovuláció elmaradása is okozhat gyenge vérzést- illetve annak elmaradását. Amennyiben csupán egyszeri alkalom, nincs ok az aggodalomra, ám ha gyakran fordul elő, úgy hormonális betegséget jelezhet. Az anovuláció oka lehet inzulinrezisztencia, PCOS, pajzsmirigyzavarok, magas androgén-, illetve prolaktinszint, melyet kezelni szükséges. Hogy valóban nincs ovuláció, arról a peteérés/tüszőrepedés ultrahangos nyomon követésével lehet megbizonyosodni- mondja a szakértő.

A gyenge vérzés okai között szerepel a terhesség is

Terhesség

Bár a legtöbben úgy gondolják, hogy a terhesség első jele a menstruáció teljes elmaradása, ám nem ritka, amikor a túl kevés vérzés hívja fel rá a figyelmet. Ezt gyakran a beágyazódási vérzéssel azonosítják, mely közel azonos időpontra eshet a menstruáció megszokott idejével. Azonban az ekkor megjelenő vér az élénk piros szín helyett sötétebb, barnás árnyalatot vesz fel (viszont ez nem csak terhességet, hanem progeszteron hiányt is jelezhet!).

Perimenopauza

A változókor legzavaróbb tünetei

A változókor a negyvenes évek utolsó harmadában jelentkező hormonális változásokkal veszi kezdetét. Tünetei megnehezítik a nők életét, kellemetlen velejárói a menstruáció végleges elmúlásának. Mik ezek a tünetek?

A gyenge menstruációs vérzés oka leggyakrabban a változókorhoz való közeledés. Ekkor a szervezet óriási hormonális változásokon megy keresztül, melynek során az ösztrogén szintje lecsökken, és ennek következtében vérzészavarok léphetnek fel. Amennyiben más, kellemtelen tünetek is jelentkeznek (pl. izzadás, hőhullámok, hangulatingadozások), úgy hormonterápiával lehet a közérzetet javítani.

Kicsi méhnyálkahártya

Az, hogy menstruáció során mennyi vér távozik, a méhnyálkahártya vastagságának és területének függvénye. Amennyiben heg van a méh belsejében, az endometrium felülete kisebb lehet a normálisnál. A hegesedés leggyakoribb oka az abrasionak nevezett műtét szövődménye (hétköznapi nevén ez a "kaparás"), melyet általában elhalt terhességek illetve vérzészavarok esetén végeznek. Ha a műtét követően a vérzés jellege megváltozik, Ashermann-szindróma is állhat a háttérben.

További okok a kevés vérzés hátterében

  • Szigorú diéta
  • Stressz
  • Hormonális fogamzásgátlók
  • Fiatal lányoknál is előfordulhat, akik csak most kezdenek menstruálni

Forduljon orvoshoz!

A túlságosan kevés, vagy kimaradó vérzés hátterében egy sor betegség állhat, melyekkel mindenképpen foglalkozni kell. Az orvos labor és fizikai vizsgálatokkal, valamint ha szükséges, képalkotó berendezésekkel derít fényt az esetleges problémákra, vagy akár a terhesség meglétére, és az eredményeknek megfelelően kezdi meg a gyógyszeres kezelést, dönt az esetleges további lépésekről, illetve elkezdi a kismama gondozását.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!