A legjobb módszer a betegség elkerülésére, ha rendszeresen kezet mosunk, eleget pihenünk és sportolunk, kiegyensúlyozottan táplálkozunk és megerősítjük az immunrendszerünket. De mivel érdemes erősíteni a szervezetet?

A náthát így előzzük meg

Nos, teljesen biztos módszer nincs, időnként még a legerősebb embert is ledönti a lábáról a nátha, emellett mindenkinél más az, ami beválik. Néhány szerről azonban a tudomány is bizonyította, hogy hatásos - néhányról pedig azt, hogy bármennyire is hiszünk bennük, nem biztos, hogy túl sokat segítenek.

Tipp

Az egyes gyógynövényekről ide kattintva tudhat meg részleteket!

Az omega-3 zsírsavaknak számos előnye ismert, ezek között megtalálhatjuk az immunerősítést is. Az omega-3 hatással van a fagocitákra, azokra a sejtekre, melyek felfalják a kórokozókat. Más kutatások szerint védelmet nyújtanak a felsőlégúti betegségek ellen.

A kínai csűdfű néven is ismert asztragálusz fokozza az immunrendszer működését a fehérvérsejtek stimulálásán keresztül. Serkenti a vérkeringést, általános erőnlét-fokozó hatása is van, hozzájárul a kórokozók elleni harchoz.

A D-vitamint sokáig csak csonterősítő hatásai miatt ajánlották, ám az elmúlt években kiderült, hogy javítja az erőnlétet, fokozza azimmunrendszerműködését, és csökkenti a gyulladásokat. Egy amerikai kutatás szerint az alacsony D-vitamin szinttel rendelkezők 36 százalékkal gyakrabban küzdöttek felsőlégúti megbetegedésekkel, mint azok, akiknek a szervezetében elegendő volt ebből a vitaminból. Mivel az őszi és téli hónapokban jóval kevesebb a napfény, mindenképpen érdemes étrend-kiegészítő formájában is magunkhoz venni.

Tippek náthaszezonra


Bár a C-vitaminról úgy tartják, hogy a legfontosabb betegségűző, a hatékonyságával foglalkozó kutatási eredmények ellentmondásosak. Egy 2007-es, 30 kutatást elemző tanulmány például semmilyen bizonyítékot nem talált arra, hogy a C-vitamin szedése megelőzné a fertőzéseket. Más eredmények szerint viszont egyértelmű, hogy ez a vitamin elengedhetetlenül szükséges az immunrendszerünk megerősítéséhez és megfelelő működéséhez.

A cinkkel hasonló a helyzet: sokak szerint a szedése nemcsak megelőzi a megfázásokat, de le is rövidíti a betegség idején. Kutatások azonban úgy találták, hogy alig néhány órával csökkenti a betegen töltött időszakot, ráadásul túlzott bevitele el is nyomhatja az immunrendszert, hatással lehet más ásványi anyagok felszívódására és emiatt fogékonyabbá tehet minket a betegségekre. Ezért csak kivételes esetben kell étrend-kiegészítőként szedni, és ha megfázás-ellenes hatásait akarjuk kihasználni, csak a tünetek jelentkezésekor vegyünk be egy nagyobb dózist, megelőzésként elég, ha cinkben gazdag ételeket fogyasztunk.

Tipp

Az egyes vitaminokról ide kattintva tudhat meg még többet!

Vegyesek az eredmények az echinaceával kapcsolatban is: bár hatással van az immunrendszerre, elsősorban a fehérvérsejtek számát növeli és a makrofágok aktivitását fokozza, mégsem olyan csodaszer, mint amilyennek tartják. Az egészségre gyakorolt hatásaira vonatkozó bizonyítékok ugyanis gyengék - egyes tanulmányok szerint ez a gyógynövény teljesen hatástalan és csak a placebó-hatás miatt érezzük úgy, hogy jobban vagyunk tőle -, és a hatásossága nagymértékben függ attól, hogy milyen formában, melyik termékben vesszük magunkhoz.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!