Kicsi, alig pár grammos, ám nagyon fontos szervünk a pajzsmirigy. Olyan hormonokat termel, melyek azanyagcseresebességét szabályozzák, így létfontosságúak szervezetünk működéséhez. Apajzsmirigyalulműködés, vagy túlműködés esetén komoly tünetek jelentkezhetnek, például hajhullás, elhízás, magas vérnyomás, vagy akár depresszió is.

Nélkülözhetetlen jód

Pajzsmirigyünk működéséhez nélkülözhetetlen anyag a jód - ennek segítségével tud hormont termelni. Egy felnőtt ember szervezetében kb. 15-20 mg-os mennyiségben található meg, de ennek a mennyiségnek 70-80 százaléka a pajzsmirigyben van.

Jódot a táplálékkal, vízzel viszünk be szervezetünkbe, ám fontos a mennyiség. Ha túl kevés jódot tartalmazó ételt fogyasztunk, az a pajzsmirigy-megnagyobbodásához, úgynevezett strúmához vezet, hiszen szervünk ezzel próbál kompenzálni, hogy elegendő hormont termelhessen.

A jódhiány azonban más súlyos elváltozásokat is okozhat: mentális, vagy akár beszédfejlődési zavarok is jelentkezhetnek. Ráadásul, ha nem fogyasztunk elegendő jódot, az egy idő után pajzsmirigy-alulműködéshez vezet. Ennek első tünetei a fáradékonyság, a koncentrációképesség romlása, de hajhullás vagyelhízásis kialakulhat ennek következtében. (Gyakran akkor derül ki fény a problémára, ha valaki a fogyókúra ellenére is hízik, vagy egyszerűen képtelen lefogyni).

Ha nem tud lefogyni, lehet, hogy a pajzsmirigye a ludas

Jódforrásaink változóak

Az élelmiszerek jódtartalma függ az éghajlat, a talaj és a víz jódellátottságától, a növények jódtartalma pedig a talaj jódtartalmától és ennek hozzáférhetőségétől függ. Az állati eredetű élelmiszerek jódtartalmát a takarmány, illetve az ivóvíz jódszintje befolyásolja.

Jódban különösen gazdagok a tengeri halak, kagylók. A legkevesebb jódot a növények tartalmazzák. Hogy megfelelő mennyiségű jódhoz jussunk, fogyasszunk tengeri halféléket, esetleg kagylót, algát legalább kétszer egy héten, és ha lehet, használjunk jódozott sót, illetve olyan feldolgozott élelmiszereket (mint a kenyér, sült termékek, sajt és levesek), amelyekhez jódozott sót adtak.

Nem szabad túlzásba vinni

Nem szabad azonban átesni a ló túloldalára sem: ha valakinek például pajzsmirigygyulladása van, a túl sok jód sokat árthat azzal, hogy túlműködést okoz. A túlzásba vitt bevitel ezen kívül autoimmun pajzsmirigybetegségeket is kiválthat. A mértékletesség tehát ebben az esetben is rendkívül fontos.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!