Bár az eredeti tervek szerint már 2019 januárjától szerepelt volna az oltási programban abárányhimlőelleni védőoltás, az Európai Unió hivatalos közbeszerzési értesítőjében csak most jelent meg az oltóanyag gyártásához szükséges vakcinatender - hívta fel a figyelmet a Világgazdaság. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) közleménye szerint az oltások várhatóan ősztől lesznek a nemzeti immunizációs program részei.

Bárányhimlő tünetei és kezelése

A bárányhimlő kórokozója a varicella zoster vírus, ami cseppfertőzéssel, a bárányhimlős beteggel való közvetlen érintkezéssel, illetve testnedvei útján terjed. A betegség kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Versenyfutás az idővel

A Nemzeti Népegészségügyi Központ 185 ezer adag oltóanyag beszerzésére vár ajánlatot. A kétoltásos séma szerinti védőoltáshoz a gyógyszergyártóknak első körben 95 ezer vakcinát kell június 15-ig biztosítaniuk a gyerekek kötelező védőoltásához, valamint újabb 90 ezer oltóanyagot 2019. december 15-ig. Az oltások gyártásáért az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) és Glaxo­Smith­Kline Kft. (GSK) versenyezhet, mindkettőnek van ugyanis már forgalomban bárányhimlő elleni védőoltása Magyarországon. A tender győztese az a gyógyszergyártó cég lehet, amely a legalacsonyabb árat tudja február 5-ig megajánlani a bárányhimlő elleni védőoltás őszi bevezetéséhez.

Az oltások várhatóan ősztől lesznek a nemzeti immunizációs program részei

Bármelyik gyógyszergyártó cég kerül is ki győztesen, komoly munka lesz a megadott határidőre leszállítani a vakcinákat: bizonyos oltóanyagok gyártása akár 6-24 hónapot is igénybe vehet, a GSK oltóanyagának - amely 1998 óta kapható a hazai patikákban - gyártási ideje hat-nyolc hónap. Mivel szigorú minőségbiztosítási és biztonságossági követelményeknek kell megfelelni, a folyamatot felgyorsítani sem lehet. Az utóbbi néhány évben amúgy is megduplázódott a kereslet a bárányhimlő elleni vakcina iránt, a két gyártócég 2017-ben csaknem 75 ezer oltóanyagot adott el Magyarországon, míg a korábbi években csupán évente 35 ezret értékesítettek belőle.

Súlyos szövődményeket okozhat

A 2017-es évben 33 381 megbetegedést dokumentáltak Magyarországon, 2015-ben pedig a regisztrált betegszám a 41 ezret is meghaladta. Kialakulásáért a varicella zoster nevű vírus a felelős, amely cseppfertőzéssel terjed, piros, viszkető, hólyagos pattanásokat és lázat okoz. A legtöbb ember már gyermekkorában - általában 3 és 10 éves kor között - átesik a fertőzésen, a felnőttek mintegy 5 százaléka fogékony csupán a betegségre.


A bárányhimlő gyermekkorban jó eséllyel komolyabb panaszok nélkül, magától is meggyógyul, súlyos szövődmények azonban minden életkorban előfordulnak, amelyek a legyengült immunrendszerű betegeknél végzetesek is lehetnek. Gyermekkorban leggyakoribb szövődmény a hólyagok másodlagos fertőződése miatt kialakuló bőr- és lágyrész-fertőzés (cellulitis és impetigo, azaz ótvar). Ritkábban tüdőgyulladás, májgyulladás, illetve agyvelőgyulladás is kialakulhat miatta.

A védőoltásnak köszönhetően a vírus legyengített változatával találkozik a szervezet, így veszély nélkül képes lesz kialakítani a védettséget. Nagyjából 72 órával a beadását követően az oltás már jól eséllyel megvéd a betegségtől.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!