Kutyák hipotireózisának előfordulása
A pajzsmirigy számos hormont termel, köztük a T3-at és a T4-et, amely a test normális metabolizmusához szükséges. A hipotireózis során apajzsmirigyT3- és T4-hormonja a szükségesnél alacsonyabb mennyiségben termelődik vagy szabadul fel. A betegség legszembetűnőbb tünete azelhízásváltozatlan táplálás mellett, illetve a bőr- és a szőrzet különféle kóros elváltozásai.
Létezik primer hipotireózis, melynél a pajzsmirigy hormontermelő sejtjeinek károsodása következtében csökken a T4-hormon szintje. A jóval ritkább másodlagos formánál a pajzsmirigy működését szabályozó agyalapi mirigy daganata áll a hormoncsökkenés hátterében.
Milyen tünetekről ismerhető fel a bélférgesség kutyáknál? Részletek itt.
Közepes, illetve nagytestű kutyák esetében gyakori, az ivartalanított állatoknál pedig nagyobb a kockázata. A betegségre hajlamosak a dobermannok, az ír szetterek, az arany retrieverek, a dán dogok, az óangol juhászkutyák, a tacskók, a törpe schnauzererk, a boxererk, az uszkárok és a cocker spánielek. Középkorú kutyák esetében gyakrabban diagnosztizálják - általában 4-10 éves kor között.
Kutyák hipotireózisának tünetei
- Letargia
- Általános gyengeség
- Tétlenség
- Megmagyarázhatatlan súlygyarapodás
- Túlzott szőrhullás
- A szőrzet növekedésének lelassulása
- Ismétlődő bőrfertőzések
- Intolerancia a hideghez
- Szívfrekvencia csökkenése
- Fejlógatás
- Tenyészállatoknál pedig az első tünet általában a terméketlenség
Kutyák hipotireózisának okai
Elsődleges hipotireózis:
- Leggyakrabban ismeretlen eredetű pajzsmirigy-atrófia áll a háttérben
- Automimmun eredetű pajzsmirigygyulladás
- Veleszületett betegség
- Jódhiány
- Daganat
- Ritkán terápia, esetleg sebészeti beavatkozás következtében alakul ki
Másodlagos hipotireózis:
- Daganat
- Agyalapi mirigy eltávolítása
Kutyák hipotireózisának diagnózisa
A hipotireózis pontos okainak megállapítása alapos vizsgálatot igényel. A rutin laboratóriumi vizsgálatok tartalmazzák a teljes vérképet, a biokémiai profilt és a vizeletvizsgálatot. Az endokrinteszt fontos panel a hipotireózis diagnózisában. Úgynevezett TRH- stimulációs teszttel mutatják ki a betegséget a vérben található T4-hormon-koncentráció csökkenése alapján. Röntgenvizsgálattal tárják fel a pajzsmirigyben kialakuló idült gyulladás hatására létrejövő szövetelhalás mértékét.
Kutyák hipotireózisának kezelése
A hipotireózis kezelésére nagyon hatékony módszerek állnak rendelkezésre. Szintetikus levotiroxinnal pótolják a hiányzó hormonmennyiséget, a dózisokat időnként a kutya fizikai állapota alapján módosítják. A legtöbb klinikai tünet néhány hónap után teljesen rendeződik. Az állat általános állapota már 1 hét múlva sokkal jobb, a szőrzet rendellenességei pedig 1-2 hónap után megszűnnek.
A tulajdonos figyelmét fel kell hívni rá, hogy a terápia az állat egész életén át tart.
Fontos, hogy minden esetben az állatorvos utasításainak megfelelően adjuk a gyógyszert. Évente kétszer szükséges kontrollvizsgálat céljából felkeresni az állatorvost, aki megvizsgálja, hogy kell-e módosítani a gyógyszerelésen, vagy sem.
Kutyák hipotireózisának utókezelése
A sikeres terápiához az előírt gyógyszerek pontos adására és az étrend szigorú betartására van szükség. Az állatorvos a hormondózist mindig a kutya fizikai állapotának megfelelő szintre állítja be, éppen ezért nem szabad változtatni a gyógyszer típusán (szigorúan tilos humán készítményeket adni) vagy az adagoláson anélkül, hogy előtte konzultálnánk az állat kezelőorvosával. A terápia kezdeti szakaszában diétás étrend betartása ajánlott, beleértve a szigorú zsírcsökkentést is.
A legtöbb kutya jól reagál a terápiára: az aktivitás és a mentális éberség viszonylag rövid idő után jelentősen nő.