A jód szerepe a pajzsmirigy működésében

Tudta-e?

A felnőttek jódszükséglete: 150-200 mikrogramm/nap
Magas jódtartalmú ételek: tengeri halak/sushi, jódozott só, jódtartalmú ásványvizek, spirulina alga, körte, petrezselyem

A jód apajzsmirigyműködéséhez elengedhetetlen nyomelem, ugyanis a mirigy hormonjainak alkotórésze, és képződésükhöz nagy mennyiségű jódra van szükség. Érdekesség, hogy a szervezetünkön belül egyedül a pajzsmirigy működéséhez elengedhetetlen, ám hiányában az egész rendszer működése felborul. Sajnos Magyarország még mindig erősen jódhiányos területnek számít mind az ételek, mind az ivóvíz tekintetében, éppen ezért népbetegség a jódhiány okozta pajzsmirigy-megnagyobbodás, a golyva (ugyanis így próbál a szervezet kompenzálni), valamint a pajzsmirigy-alulműködés.

Amikor ront az állapoton a jód plusz bevitele

Ezt kell tudni a jódról

Mennyi kell belőle? Mit okoz a hiánya és a túladagolása? Összegyűjtöttük!

Amennyiben valakinél jódhiány okozta pajzsmirigyzavart diagnosztizálnak, úgy gyakran ajánlják nekik a jódtartalmú táplálékkiegészítők fogyasztását, ám fontos, hogy ez nem minden esetben vezet eredményre, sőt van, hogy csak ront az állapoton. Ilyen például az autoimmun pajzsmirigygyulladás, mivel fokozott jódbevitel hatására a gyulladás is fokozódhat, és ez az autoimmun reakciót súlyosbíthatja. Ráadásul sok pajzsmirigyproblémát nem is a jódhiány okoz, így külön bevitelük táplálékkiegészítő formában nem indokolt, sőt egyes esetekben akár a pajzsmirigy túlműködését is generálhatja. Éppen ezért még mielőtt jódtartalmú táplálékkiegészítőhöz nyúlna, vérvizsgálattal bizonyosodjon meg arról, milyen mennyiségben van belőle jelen a szervezetében, valamint célszerű a témában érdeklődnie a kezelőorvosánál is, aki hasznos tanácsokkal szolgálhat.

A pajzsmirigyműködés zavara esetén mindenképp célszerű szakorvos tanácsát kérni

"Érdemes továbbá tudni, hogy jódbevitellel, például jódtartalmú kontrasztanyag alkalmazásával, pajzsmirigy-túlműködést lehet provokálni. Ráadásul egy, a kardiológiában használatos jódtartalmú gyógyszer nem csak pajzsmirigy-túlműködést, hanem -alulműködést is okozhat. A jód hatása tehát bonyolult, sokrétű folyamat, függ az alkalmazott mennyiségtől és az alkalmazás módjától is, így pajzsmirigyzavar esetén mindenképp célszerű szakorvos tanácsát kikérni" - figyelmeztet dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.

Forrás: Budai Endokrinközpont


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!