Hogy ez pontosan mit jelez, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológuságát kérdeztük.

Mikor számít túl ritkának a menstruáció?

A menstruációs vérzés körülbelül 28 naponta jelentkezik, ám a 24-32 napos ciklus is normálisnak számít. Amennyiben ettől eltér, úgy menstruációs zavar áll fenn. A túl ritka menstruációt oligomenorrhoeának nevezzük, amelynek hátterében leggyakrabban hormonális probléma áll, ám előfordulhat, hogy daganat vagy gyulladás okozza a panaszt.

Nagy bajt jelezhet a gyenge menstruáció! Gyenge menstruációról akkor beszélünk, amikor a havi ciklus során távozó vér mennyisége túl kevés, illetve ha 1-3 nap múlva véget ér a vérzés a megszokott 4-7 nap helyett. Milyen okok húzódhatnak meg a probléma hátterében? Kattintson!

Hormonzavar a ritka menstruáció hátterében

A vérzést igen bonyolult hormonális folyamat szabályozza, amelyben részt vesz többek között az ösztrogén, a progeszteron, a LH és az FSH hormon is - természetesen meghatározott mennyiségben. Amennyiben a rendszerbe hiba csúszik, úgy a ciklusban zavar keletkezik. A túl ritka menstruációt rendszerint endokrinprobléma okozza, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében.

Ennek során figyelembe veszi az említett hormonokon kívül még többek között a tesztoszteron, a prolaktin és az inzulin szintjét is, hiszen ha ezek mennyisége a referenciatartományon kívül esik, akkor könnyen okozhat menstruációs zavarokat.

A túl ritkamenstruációhátterében leggyakrabban hormonális probléma áll

Ritka menstruációs vérzés okai

  • pszichés zavar
  • anovuláció
  • testsúlyzavarok
  • IR/PCOS
  • D-vitamin hiánya
  • gyulladás
  • daganat
  • hosszú folliculáris fázis

Peteérés hiánya

"Ha túl ritkán jelentkezik menstruációs vérzés, az általában apeteéréshiányára utal, mely mögött hormonzavar húzódik, amit kezelni szükséges (kivéve szülés után és klimax tájékán). Mivel ekkor nem következik be ovuláció, ezért terhesség sem jöhet létre, így igen gyakori, hogy családalapítási szándék esetén fordulnak orvoshoz a problémával a nők. Ez esetben ki kell deríteni, mi is áll az anovuláció mögött, mivel a kezelés a kiváltó októl függ" - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

A peteérés hiánya mellett ritka menstruációt okozhat a normálisnál (14 napnál) hosszabb folliculáris, vagyis tüszőérési fázis. Ez a szakasz a vérzés első napjától az ovulációig tart, amelynek során az FSH-hormon hatására a petefészkekben tüszők fejlődnek, a méhnyálkahártya pedig folyamatosan vastagszik.


Hogy mi okozza az említett zavarokat, csak alapos vizsgálatok útján lehet kideríteni, ám a legtöbbször (korai) klimax, IR/PCOS, D-vitamin hiánya, pajzsmirigyzavar, magas prolaktinszint, ösztrogéndominancia vagy diabétesz áll a háttérben.

Szerencsére a legtöbb állapot gyógyszeresen és életmódváltással, AVIVA tornával igen gyorsan és sikeresen kezelhető, így a menstruáció normalizálódik.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!