Felborulhat a bioritmusunk

Egy pszichológus, Andrea Houston szerint a túlalvás negatívan befolyásolja cirkadián ritmusunk, más néven biológiai óránk működését. "A túl sokalváshatással lehet olyan hormonok termelődésére is, mint a melatonin vagy a szerotonin, amelyek hangulatunk, étvágyunk, alvás-ébrenlét ciklusunk irányításáért felelnek" - mondta, hozzátéve, hogy az egyensúly felborulása hosszú távon depresszióhoz, diabéteszhez és szívproblémákhoz is vezethet.

Veszélyes lehet, ha karácsonykor túl sokat alszunk

Dr Nerina Ramlakhan alvásszakértő pedig azt is kiemelte, hogy a túlalvás elősegítheti a rossz szokások kialakítását is - gondoljunk csak bele, hogy ha sokáig alszunk, mennyivel kevesebb kedvünk és időnk lesz edzésre menni vagy valami egészségesebb harapnivaló után nézni. A szakember egyetért azzal is, hogy amikor sokáig alszunk, ébredés után mindig fáradtnak érezzük magunkat.

Miért alszunk túl sokat?

Bár a legtöbb ember tényleg csak az ünnepek előtt megélénkült szociális élet és pluszfeladatok okozta fáradtságot próbálja kipihenni, vannak más esetek is. A szakértők szerint akadnak, akiknél mentális problémák, a motiváció és a célok hiánya állhat a háttérben, másoknál a túlsúlyból fakadó egyéb egészségügyi probléma vagy akár alvási rendellenességek, mint például alvási apnoé vagy - még ritkább esetben - narkolepszia is.

A pszichológus szerint a túl sok evés és alkoholfogyasztás is hozzájárulhat ahhoz, hogy nem tudjuk (vagy nem is akarjuk) alvási szokásainkat a megfelelő mederben tartani. Illetve kiemelte azt is, hogy karácsonykor túl nagy nyomás nehezedik az emberekre: boldognak kell lenniük még akkor is, ha igazából nem így éreznek, ez elől pedig inkább az alvásba menekülnek.


Hogyan tehetünk a túl sok alvás ellen?

  • Tűzzünk ki célokat minden napra!
  • Tervezzünk, szervezzünk! Esténként gondoljuk át előre a következő napunkat, és már kora délelőttre időzítsünk valami fontos teendőt, amiért érdemes felkelni!
  • Maradjunk jókedvűek! Ehhez hozzájárulhat a sport (hiszen a stresszhormonok szintjének csökkentését segíti), a kiegyensúlyozott étkezés (tudjuk, ez szinte mindenkinél megborul az ünnepek idején - de érdemes odafigyelni a mértéktartásra), illetve akár egy kis séta és szerotonintermelést serkentő napsütés is segíthet.

Forrás: rishexaminer.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!