Mi a különbség az agyi infarktus, az agyvérzés, agyi embólia között? Melyek az árulkodó tünetek és mihez kezdjünk, ha saját magunkon vagy hozzátartozónkon észleljük a tüneteket?
A stroke és a magas vérnyomás között szoros kapcsolat van, a stroke-os betegek 57%-ának volt magas vérnyomása, 12% volt cukorbeteg, és 11% szenvedett szívbetegségben.
A stroke okai
A stroke-ot túlnyomórészt az agyi infarktus (agyi érelzáródás, isémia) és agyvérzés (agyi erek megrepedéséből származó vérzés) típusokba sorolják. Mivel a vérerek rendellenességét nem veszik időben észre, nagyon hirtelen következik be. Ez az oka a féloldali zsibbadásnak, fejfájásnak, hányásnak, beszédzavarnak, szédülésnek és az arc bénulásának.
Agyi infarktus
Az agyi infarktus az agyi vérerek érelmeszesedése okozza: az agyi artériák beszűkülnek, elzáródnak, ezzel korlátozva az agyi funkciókat. A súlyosságtól és az okoktól függően, a tünetek számos formában megjelenhetnek, és a valódi októl függően beszélhetünk agyi trombózisról vagy agyi embóliáról. Rendszerint pihenés alatt jön ki. Fokozatosan fejlődik ki, észrevehető fizikai tünetek nélkül. Az agyi embólia oka, a szív tájékról leszakadó vérrög, ami az agyi erek hirtelen elzáródását okozza, hirtelen beszédzavar, féloldali zsibbadás jelentkezik és eszméletvesztés.
Fejfájás, szédülés, eszméletvesztés is lehet a stroke tünete
Agyvérzés
Az agyvérzés azt jelenti, hogy az érelmeszesedés következtében az érfalak kiszakadnak, és a kitörő vérzés miatt az agyi idegszövetek nyomás alá kerülnek, vagy pedig károsodnak és működésük sérültté válik. A fő és legfontosabb ok a magas vérnyomás. Általában valamilyen tevékenység alatt jelentkezik, a tünetek hirtelen jelennek meg.
Az agyvérzés számos korosztálynál, hirtelen következik be, és a vérzés súlyosságától függően a halálos kimenetelű agyvérzés nagyon gyakori. A hemofíliában, trombocitopéniában, cirrózisban szenvedők, illetve azok, akik véralvadásgátlót szednek veszélyeztetettebbek.
A figyelmeztető jelek
Mindenkinek fontos tudni, hogy a stroke hirtelen sújt le, ám időnként előre jelzi "érkezését". Arra kell törekednünk, hogy még mielőtt a stroke lecsap, és csak a múló tüneteket érzékeljük, menjünk el kivizsgálásra.
Átmeneti beszéd- és látászavar, valamelyik arc vagy testfél, illetve ujjak néhány percig tartó zsibbadásakor sürgősen orvoshoz kell fordulni.
Ebben az esetben kérjük meg a beteget, hogy:
- mosolyogjon
- emelje fel mindkét karját
- mondjon egy összefüggő, egyszerű mondatot.
Ha bármelyik problémába ütközik, azonnal hívjuk a mentőket, mert az idő a legnagyobb ellenség! A szélütés utáni első órák a túlélés és a maradandó károsodások elkerülése szempontjából kritikusak.