Ha például körmünk barna vagy fekete lesz, akkor az is lehet, hogy körömmelanómánk van, amely a bőrrák egyik legsúlyosabb formája. A körömmelanóma ugyan meglehetősen ritka, de előfordulhat, és ha nem diagnosztizálják, illetve kezelik időben, akkor halálos is lehet. Ha a köröm fáj, vérzik, illetve törik, hasad, minél hamarabb menjünk orvoshoz, és végeztessünk körömbiopsziát!
8 jel, amellyel a köröm figyelmeztet a bajra
Ha egy laikus ránéz a körmünkre, legfeljebb annyit állapít meg, hogy le kéne vágni, vagy meg kellene tisztítani. De egy szakorvos azonnal sok mindent kiolvas belőle a rossz táplálkozástól a stresszen át a veseproblémákig. Kattintson a részletekért!
Gomba és bizonyos gyógyszerek is kiválthatják az elszíneződést
Különösen aggasztó jel, ha a köröm alsó részénél található bőr barnásra vagy feketésre színeződik: ilyenkor még nagyobb az esély rá, hogy melanómánk van. Persze, arra is megvan az esély, hogy a sötét folt jóindulatú, például egyszerű anyajegy, de ennek eldöntését bízzuk szakemberre. Tudjunk arról is, hogy barnás elszíneződéstkörömgombais okozhat: ilyenkor a köröm általában megvastagszik, illetve besárgul. A kemoterápiához használt gyógyszerek is okozhatják a köröm szürkésbarnává változását.
A sárga színű köröm leggyakrabban gombásfertőzéseredménye, de a psoriasis nevű bőrbetegségben szenvedőknél is megjelenhet. Utóbbi esetben lazacszínű elszíneződés is jelentkezhet, illetve a köröm felszíne kiszálkásodhat. A köröm psoriasisos elváltozása általában néhány évvel a bőrtünetek után jelentkezik. Ha a köröm sárgulása nagyon erőteljes lesz és több körmön is jelentkezik, valamint a körmök nagyon látványosan megvastagodnak, esetleg kezdenek elválni a körömágytól, akkor ez az úgynevezett sárgaköröm-szindróma jele is lehet. Hogy ezt pontosan mi okozza, még nem világos a szakemberek számára, viszont mivel felső légúti zavarokkal jár együtt, mihamarabb orvosi beavatkozást igényel.
A körmök elszíneződése súlyos betegségekről árulkodhatHa körmeink zöldre színeződnek, annak nagyon gyakran egy bakteriális fertőzés az oka, amelyet természetes vizekből, de például egy fertőzött jakuzziból is elkaphatunk. Az ilyen fertőzés általában nem fájdalmas, csak némi duzzanatot és elszíneződést okoz, és antibiotikumokkal kezelhető. A lilás, bordós elszíneződés oka leggyakrabban a köröm alatti vérömleny, amely általában valamilyen trauma eredménye, például amikor valamivel rácsapunk az ujjunkra. Ritkább esetben a köröm alatti tumor is okozhatja: ilyenkor kékes, pirosas, lilás is lehet az elszíneződés. Egy MR-vizsgálat segíthet megbizonyosodni róla, hogy valóban erről van-e szó. Kékesre színeződhetnek a körmök akkor is, ha a vérünk oxigéntartalma lecsökken, például valamilyen szívprobléma vagy tüdőprobléma esetén.
Forrás: menshealth.com