Egyre súlyosabbak az allergiás tünetek
Hogyan enyhítsük a parlagfű-allergia tüneteit?
Javában tart a parlagfűszezon, sokan szenvednek allergiás tünetektől. Nem mindegy azonban, hogy milyen készítményt választunk a panaszok enyhítésére.
Idén korábban jelentkeztek a parlagfű-allergia tünetei, mégsem a tünetek koraisága, hanem inkább komplexitása miatt keresik fel sokan az allergológusok rendelőit.
"Sok olyan tünetes beteg van, aki éveken keresztül fel se bukkan, mert egy orrcsepp megoldja a problémáit" - részletezte Nékám Kristóf allergológus a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, melyet a hirado.hu szemléz. Hozzátette, az igazi probléma az, hogy felbukkannak olyan betegek, akiknek komplex ellátásra van szükségük, tehát többféle gyógyszert kell kombinálni a tünetek csökkentésére, vagy esetleg jobban megtervezett gyógyszerelésre van szükségük.
Európában Magyarországon a legrosszabb a parlagfű-helyzetAz emberek sokszor nem veszik komolyan a gyógyszerek szedését, mert bíznak benne, hogy esetleg idén nem lesznek tüneteik - mondta Nékám Kristóf. Kiemelte, mások abban bíznak, hogy találnak valamit, ami nem vényköteles, de egy csapásra megoldja . Szerinte ezek a dolgok általában nem működnek.
A levegőszennyezettség is magas
Kiemelte, hogyha valakit egyszer már diagnosztizáltak allergiával, akkor már az első parlagfűpollen megjelenésekor kezdje el a terápiát. Ha csak akkor kezdi meg, amikor már olyan koncentrációban van jelen például a parlagfű pollenje, amikor már tüneteket okoz, a gyógyszer általában jóval lassabban fejti ki hatását.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a gyógyszeres terápia mellett is könnyen - anélkül pedig még nagyobb eséllyel - súlyosbodhatnak évről évre az allergiás tünetek. Hozzátette, Magyarországon sok helyütt a pollenkoncentráció mellett a levegőszennyezettség is magas, ebben az esetben pedig létrejön egyfajta interakció a pollenek és a levegőt szennyező anyagok között, aminek eredményeképpen még erősebb tüneteket produkálhat az allergiások szervezete.
Új megfigyelőrendszer kiépítésére van szükség
Arról is beszélt, hogy a házi praktikák - például a mindennapos hajmosás, ha sokat tartózkodunk a szabadban - hasznosak lehetnek és sokat segíthetnek, mégis a végső megoldás csakis egy új rendszer kialakítása lehet a parlagfűirtásra. "Fel kellene építeni a megfigyelő- és az irtórendszert állami szinten" - magyarázta.
Magyarországon a legrosszabb a parlagfű-helyzet
Az allergológus rávilágított: a parlagfű koncentrációját megfigyelve könnyen követhető, hogy Magyarországon a jelenlegi rendszer nem úgy működik, ahogy kellene. "Óriási földek vannak, amelyeknek a tulajdonosa nem tud vagy nem is akar foglalkozni vele, így a parlagfüvet sem irtja" - mondta Nékám Kristóf, majd hozzátette, Európában Magyarországon a legrosszabb a parlagfű-helyzet a földrajzi és klimatikus viszonyok miatt.