Az élelmi rostok védenek
Olasz kutatók szerint az élelmi rostok védő hatást gyakorolnak a szájüregi-, garat- és nyelőcsődaganatok ellen. Az Istituto di Ricerche Farmacologiche kutatói 270 szájüregi daganatos, 327 garat- és 304 nyelőcső-daganatos beteg adatait vetették össze nem rosszindulatú betegséggel rendelkező személyekével. A daganatos és a kontrollcsoport tagjai valamennyien kórházban tartózkodtak és részletes kérdőívet töltöttek ki a táplálkozásukra vonatkozóan.
Az eredményekből kiderült, hogy minél kevesebb élelmi rostot fogyasztott valaki, annál nagyobb esélye volt az említett rákfajtákra. Ez egyaránt érvényes volt a zöldségekből, a gyümölcsökből
és a gabonákból származó rostokra. Ez az összefüggés különösen igaz volt a nyelőcsődaganat esetében függetlenül a nemtől, az alkoholfogyasztási és dohányzási szokásoktól és az energiabeviteli
adatoktól.
Tény, hogy a szájüregi daganatok kialakulását elsősorban a dohányzással hozhatjuk összefüggésbe. Azok, akiknél fény derül a súlyos betegségre, gyakran még mindig nincsenek tisztában a cigarettázás és a rák kapcsolatával. Éppen ezért minden fórumon bátorítani kell az embereket a leszokásra és ehhez kapcsolódóan egy egészséges életmód kialakítására, már csak a szájüregi rák kockázatának visszaszorítása miatt is.
Ilyen szempontból felbecsülhetetlen a panoráma röntgennel és a 3D CT-vel végzett képalkotás. Ezek a berendezések ugyanis nem csak a fogpótlásnál vagy bármilyen beavatkozásnál elengedhetetlenek, de a rákszűrésnek is kitűnő eszközeként szolgálnak, hiszen jól láthatóak a felvételen a kóros, nem odaillő képletek.
Forrás: Oxygen Medical
A fogászati szűrésen daganatos betegségek is kiderülhetnek
Ajakráktól a nyelvrákig: mit kell tudni a szájüregi daganatokról?
Magyarországon évente mintegy 3 ezer embernél fedeznek fel szájüregi rákot, a daganat következtében csaknem 1700 beteg hal meg minden évben. Pedig a szájüreg kóros eltérései a legkönnyebben felfedezhető daganatos betegségek közé tartoznak. Ennek ellenére sokan későn kerülnek orvoshoz, amikor már radikális beavatkozásra van szükség, s a gyógyulás esélye is lecsökken. Kattintson!
A cigaretta növeli leginkább a kockázatot
A szájrák kétszer gyakoribb a férfiak, mint a nők között, bár az elmúlt években a hölgyek körében is növekszik a diagnosztizált esetek száma. Olyannyira igaz ez, hogy korábban a férfiak még ötször gyakrabban szembesültek a komoly diagnózissal. A csökkenő különbségnek az egyre inkább hasonlító, stresszes életmód és a mindkét nemre jellemző dohányzás állhat a hátterében.Tény, hogy a szájüregi daganatok kialakulását elsősorban a dohányzással hozhatjuk összefüggésbe. Azok, akiknél fény derül a súlyos betegségre, gyakran még mindig nincsenek tisztában a cigarettázás és a rák kapcsolatával. Éppen ezért minden fórumon bátorítani kell az embereket a leszokásra és ehhez kapcsolódóan egy egészséges életmód kialakítására, már csak a szájüregi rák kockázatának visszaszorítása miatt is.
A fogászati szűrés életet menthet
- Sokan még mindig csak akkor jelennek meg a fogorvosnál, amikor már szenvednek a fájdalomtól, bár jó hír, hogy egyre többen veszik komolyan az évenkénti szűrést is. Ilyenkor ugyanis nem csak a fogak és az így állapotát tekintjük át tüzetesen, de egészen komoly problémákra is fény derülhet még idejében - hangsúlyozza dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa.Ilyen szempontból felbecsülhetetlen a panoráma röntgennel és a 3D CT-vel végzett képalkotás. Ezek a berendezések ugyanis nem csak a fogpótlásnál vagy bármilyen beavatkozásnál elengedhetetlenek, de a rákszűrésnek is kitűnő eszközeként szolgálnak, hiszen jól láthatóak a felvételen a kóros, nem odaillő képletek.
Forrás: Oxygen Medical
❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!