Mit kell tudni a PCOS-ről?

A PCOS egy összetett, több szervet érintő kórkép, amely esetén a petefészekben rengeteg apró ciszta jelenik meg. A probléma meglehetősen gyakorinak mondható, a nők mintegy 6-8 százalékánál fordul elő. A szindróma egyebek mellett növeli a méhnyálkahártya kóros megvastagodásának és a méhtest rákos megbetegedésének kockázatát is.

Mitől alakul ki a PCOS? Hány éves kortól veszélyezteti a nőket? Hogyan lehet kezelni? A policisztás ovárium szindrómáról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!

A tüntetek között leggyakrabban a menstruációs ciklus zavara jelentkezik. Előfordulhat, hogy az érintettnek több mint három ciklust követően sincs menstruációja, valamint hogy a ciklusok száma nem éri el a kilencet évente. Szintén előfordulhat úgynevezett hiperandrogénizmus, amely esetén a férfi nemi hormon túlsúlya miatt szőrösödés, hajhullás és pattanások képződése jelzi a bajt. Az érintettek tapasztalhatnak elhízást, továbbá felléphet inzulinrezisztencia és a vérzsír szintjének emelkedése is.

A PCOS gondokat okozhat a gyermekvállalásban is

A policisztás ovárium szindróma hosszabb távon növeli a szív- és érrendszeri betegségek, az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a menstruációs zavarok pedig meddőséget okozhatnak. Mivel a PCOS nem minden esetben idéz elő szignifikáns panaszokat, gyakran csak a gyermekvállalási nehézségek kapcsán veszik észre és diagnosztizálják.


A kórképet megszüntetni nem lehet, a kezelések célja a szövődmények kockázatának mérséklése és a tünetek enyhítése. A teherbeesés ugyanakkor PCOS megléte esetén is lehetséges.

A policisztás ovárium szindrómáról részletes cikket olvashat Betegségek A-Z rovatunkban!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!