Jövő januárra van időpont
"Miután kollégánk jövő februárra tudott időpontot szerezni egyéves gyerekének a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikájára (új betegnél az átlagos várakozási idő három hónap), kértük olvasóinkat, küldjék el saját történetüket. Záporoztak a visszajelzések" - írja cikkében a hvg.hu.
Sürgősségi MRI-re jövő februárra van időpontMint írják, egyik olvasójuk júliusban kapott időpontot az ortopédiára jövő januárra, másikuk a pajzsmirigy-ambulanciára jut el jövő márciusban. A harmadik a Honvédkórházba kért időpontot még májusban - januárban mehet is.
"Én másfél hónapot vártam kardiológiai vizsgálatra, egy hölgy mellettem a szeptemberi operációjához kért időpontot kardiológiai vizsgálatra, a nővérke ingatta a fejét, hogy jaj, hát az már nem fog menni." Egy másik eset: "A szomszéd bácsi mellkasröntgenre december 10-i időpontot kapott, június végén."
Sürgős = 1,5-2 nap
Egy olvasó azt mesélte, hiába ment magas lázzal, komoly fájdalmakkal és elsőre vakbélgyulladás-gyanúval orvoshoz, a sürgősséggel kért laboreredmény két nap múlva készült el. Ezt a laboros a nyárra fogta, amúgy másfél nap a sztenderd. Később kiderült, tüdőgyulladást hordott ki félig lábon. "A vakbélgyanúmmal még mindig várhatnék az október közepi ultrahangidőpontra, ha nem múlt volna el a fájdalom" - mondta.
Olyan szakrendelés nincs, ahová várólista nélkül lehetne bejutni, a gasztroenterológián és az ortopédián a legrosszabb a helyzet - mondja Békássy Szabolcs. Előbbin javulhat a helyzet, ha elindul a vastagbélrákszűrő program."
Létezik ugyan egy olyan szabály, amely kimondja, szakorvosi beutalóval 2 héten belül el kell végezni a rákgyanús beteg CT-vizsgálatát, viszont a szakorvosig ugyanúgy ki kell várni a sorát. Egy kiskapu van: ha 30 napnál régebben táppénzen van a beteg, sürgősséggel elküldheti a háziorvos. Békássy szerint ezen a rendszeren is változtatni kell, ahogy azt is szeretnék elérni, hogy a daganatos betegségek szűrővizsgálatára ne kelljen várni.
Egyre többen mennek magánorvoshoz
A KSH adatai szerint 2003 és 2015 között 70,5%-ról 66,7%-ra csökkent az állami finanszírozás aránya az egészségügyben. Becslések szerint a családok évi 50-100 ezer forintot költenek el magánorvosokra, főleg fogorvosra, MR-, CT-, röntgenvizsgálatokra. Már a magánpraxisok között is van olyan, 1-2 hónapot, hiába fizetős a szolgáltatás. Ilyen például az endokrinológia vagy az ortopédia, mert kevés az orvos.
"Pluszpénzt lehet tenni a rendszerbe"
Békássy Szabolcs a lapnak azt nyilatkozta, súlyos orvosetikai vétséget követ el az orvos, ha az állami rendelésről a magánpraxisába irányítja a beteget. Azt mondja, részben pénz és orvoshiány miatt ilyen hosszúak a várólisták, de az emberek hozzáállása is változott: sokan inkább szakorvoshoz mennek olyan panaszokkal is, amelyeket a háziorvos is tudna kezelni. Pluszpénzt lehet tenni a rendszerbe - hiszen van, hogy kapacitás egy intézményben lenne, csak nincs keret újabb vizsgálatokra -, a humánerőforrás-krízis, vagyis a szakemberhiány viszont egyre csak súlyosbodik. A lap teljes cikke a témában ide kattintva érhető el.