A székrekedés tünet, nem betegség
Ha biztonságos és hosszú távon hatásos enyhülést szeretnénk rá találni, akkor nem szükséges tovább keresgélni, mint a fűszeres polcain. Élelmiszerek és növényi alapú rostos
termékek százai kaphatók, hogy enyhítsék a székrekedést - természetes módon.
A székrekedés megelőzhető
Mi az a rost?
Az élelmi rost a növények ehető részeire vagy a nem emészthető szénhidrátokra utal. Rost minden növényi élelemben van, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, gabonákat, dióféléket, magvakat és hüvelyeseket. A rost egyik formáját szintén megtaláljuk a kitinben, olyan héjas állatokban, mint a rák, a homár és az apró tengeri rák.Minden rost ugyanaz?
Nem, néhány rost vízben oldódó és másfélék nem oldódnak. Az oldódó rostok lassítják az emésztést, és segítik az ételekből a tápanyagok felszívódását. A nem oldódó rostok adják a salakképző anyagot a széklethez, így a széklet gyorsabban halad át a beleken.A legtöbb növényi élelem tartalmazza valamelyik fajta rostot. Nagy mennyiségű oldódó rostot tartalmazó élelmiszerek: száraz bab, zab, zabkorpa, rizskorpa, árpa, citrusfélék, alma, eper, borsó és burgonya. Nagy mennyiségű nem oldódó rostot tartalmazó élelmiszerek: búzakorpa, teljes értékű gabonák, magvak, valamint sok gyümölcs és zöldség héja.
Melyik rostfajta a legjobb a székrekedés könnyítésére?
Vessük rá magunkat a teljes kiőrlésű kenyérre, a gabonafélékre és a tésztákra. A gabonarostoknak általában vannak olyan sejtfalai, amelyek ellenállnak az emésztésnek, és a sejtszerkezeten belül tartják a vizet. A búzakorpa nagyon hatásos lehet természetes hashajtóként.Emellett együnk sok friss gyümölcsöt, zöldséget és hüvelyest, például babot és lencsét. A citrusfélékben és a hüvelyesekben található rostok serkentik a vastagbél bélflórájának a növekedését, amelyek növelik a széklet tömegét és a baktériumok mennyiségét. Ösztönzik bizonyos baktériumok növekedését a vastagbélben, és támogatják az egészséges bélrendszert.
Napi szükséges bevitel
A napi átlagos rostfogyasztás mindössze pár grammot tesz ki, amin feltétlenül javítani szükséges. A nőknek napi 21-25 gramm rostbevitelre, a férfiaknak pedig 30-38 gramm rostbevitelre kell törekedniük. Az American Academy of Family Physicians (az Amerikai Családorvosok Akadémiája) azt ajánlja, hogy naponta legalább 9 adag (2 bögre) rostban gazdag gyümölcsöt és zöldséget együnk, beleértve az almát, a narancsot, a brokkolit, a bogyós gyümölcsöket, a körtét, a borsót, a fügét, a sárgarépát és a babot.Néhány ember gyomorgörcsöt kap és fokozódik a gázképződés, amikor növeli a rostbevitelét. Ezért fokozatosan változtassuk meg az étrendünket, és növeljük a folyadékbevitelt, hogy csökkentsük a kellemetlenségeket.
Ha a teljes értékű rost és a gyümölcsök nem segítenek
Próbáljuk ki azokat az élelmiszereket, amelyek útifűmaghéjat, korpát és metilcellulózt tartalmaznak. Ezek a természetes termékek növelik a széklet tömegét, és hashajtó hatásúak. Ügyeljünk arra, hogy sok vizet igyunk, amikor ezeket a termékeket bevesszük, különben eltömítik a beleket, és székrekedést okoznak. A rostnak víz kell, hogy kisöpörje a vastagbelet, és kiürítse a székletet a szervezetből.Mikor nem tud a rost a székrekedés végére járni?
A rostban gazdag étrend sokaknál véget vet a székrekedésnek. De azoknak, akiknél lassú az átfutás vagy a medencefenék rendellenesen működik, valószínűleg gyengén reagálnak a megnövekedett étrendi rostra. Ha a bélmozgás gyakoriságában hirtelen változás áll be, és növekszik az akut székrekedés, beszélje meg az orvosával. Székrekedést a hátterében lappangó egészségi probléma okozhat.❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!