Egy rosszul kivitelezett fogyókúra, egy koplalásra vagy bizonyos tápanyagok, élelmiszertípusok teljes megvonására épített diéta számos kellemetlen tünettel, negatív következménnyel járhat. Dr. Vaskó Péter kardiológus és Szarka Dorottya dietetikus ezekre és az egészséges életmódváltás jelentőségre hívta fel a figyelmet.

A bőség zavara

"A médiában időről időre felbukkan néhány 'divatos' fogyókúra, az interneten is megszámlálhatatlan diétás recept kering. Feltehetően azért, mert egyik sem hoz száz százalékos sikert, és nagyok az egyéni különbségek. Minden fogyókúrázó másra esküszik, azt azonban tudni kell, hogy nemzetközileg elfogadottfogyókúranincs, bár vannak ajánlható étrendek, mint a mediterrán vagy a DASH-diéta" - mondta el dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa.

Tények és tévhitek a fogyókúráról

Megelőzni a túlsúly kialakulását, illetve a már meglévő súlyfeleslegtől megszabadulni nem ugyanaz. Az előbbi helyes szemléletmódot és időben megvalósított életmódváltást, míg utóbbi célzottabban összeállított programot jelent. Kattintson!

A dolog ettől még bonyolult, hiszen más az elvárás egy túlsúlyos vagy elhízott, 2-es típusú cukorbeteg, egy infarktuson átesett és egy betegségben nem szenvedő kövér ember diétája között - tette hozzá a szakember. Az orvostudomány azonban még nem dolgozta ki az erre vonatkozó protokollokat. Ráadásul a testsúly önmagában nem sokat jelent, a BMI pedig időnként félrevezető, mert a zsír eloszlásáról, a test felépítésében szereplő izmokról, csontokról semmit sem mond. Ha azonban a precízebb meghatározások után bebizonyosodik, hogy a páciens valóban elhízott, a szakorvos szerint a szénhidrátbevitelt kell elsősorban csökkenteni.

Éhezni nem szabad

Nem mindegy az sem, hogy milyen módon tesszük: az éhezés, a böjtölés vagy az extra alacsony kalóriatartalmú táplálkozás hosszú távon egyértelműen egészségtelen. "Az extrém kalóriamegvonás ugyan csökkenő testsúlyt eredményezhet, de az éhezés következtében a szervezet az izomszövetet is elkezdi lebontani. Az izmok leépülése azonban semmilyen szempontból nem előnyös, sőt életmódváltás során egyértelműen kedvezőtlen" - ismerteti Szarka Dorottya, a KardioKözpont dietetikusa.

A koplalás számos egészségi kockázattal jár, különösen azoknak, akik eleve valamilyen szív-érrendszeri betegséggel rendelkeznek (nekik egyébként sem lenne szabad életmódváltásba, fogyókúrába fogniuk kardiológus felügyelete, ellenőrzése nélkül). A végeredmény ráadásul legtöbbször a feladás és az elvesztett kilók visszaszedése - esetleg egy kis többlettel. Ez az ismert jojóeffektus, amely önmagában megterhelheti a szívet.

Koplalás helyett az egészséges étrend és a sok mozgás javasolt

A szénhidrátmegvonással is óvatosan kell bánni, bár vonzó lehet a gyors, látványos eredmény. Ennek oka, hogy mivel a szénhidrátok a szervezet legfőbb energiaforrásai, ha nem viszünk be eleget, a szervezet kénytelen máshogy megtermelni a szükséges glükózt, ezért elkezdi saját zsírraktárait lebontani. Ez nyilván vonzónak tűnik, ám súlyos problémákhoz vezethet. Amikor ugyanis a máj elkezdi bontani a zsírszövetet, bizonyos melléktermékek, ketonok, ketontestek keletkeznek. Ha ezek a ketonok felgyülemlenek a vérben, beindul a ketózisnak nevezett folyamat, amelynek következtében fellép a fáradtság, kimerültség, lelassult gondolkodás, hosszabb távon pedig akár csont- és vesebetegségek is megjelenhetnek.

"Külön érdemes megemlíteni, hogy a vény nélkül - esetleg interneten beszerezhető - fogyókúrás tabletták biztonságosnak tűnhetnek, de valójában árthatnak az egészségnek. A legtöbb tabletta kötőanyagból, koffeinből és vízhajtó hatóanyagból áll, ami a szervezet vízháztartásának és ionegyensúlyának felborulásához, illetve kiszáradáshoz vezethet. Szív-érrendszeri betegeknél pedig ez a megbillent egyensúly kimondottan kockázatos is lehet a vérnyomás, a szívritmus következményes szabálytalanságai miatt" - ismerteti dr. Vaskó Péter.

Honnan tudható, hogy helytelen a fogyókúra?

Elsősorban tisztában kell lenni azzal, hogy fogyókúra helyett minden esetben a megfelelően összeállított étkezési és mozgásprogramra épülő életmódváltás ajánlott. Ha azonban valaki mégis belevág egy limitált ideig tartó, szigorú és helytelen diétába, az alábbi tünetek jelezhetik, hogy rossz úton jár:

  • kimaradó menstruáció, a későbbiekben akár nehezen korrigálható hormonális zavarok,
  • epegörcs,
  • gyengeség, fáradékonyság,
  • töredező körmök, hajhullás,
  • bőrszárazság, aknék,
  • szívpanaszok.

Az ásványi anyagok hiánya is okozhat gondokat, a káliumhiány például eredményezhet hányingert, izom- és szívműködési zavarokat is. Erre különösen kell figyelniük a szívbetegeknek, akiknek ajánlott célzottan is egyeztetniük a káliumbevitelről az orvosukkal.


Szív-érrendszeri betegeknek csak felügyelettel

Egy egészséges embernek is érdemes dietetikussal és mozgásterapeutával konzultálnia a tervezett életmódváltásról, de különösen igaz ez egy szív-érrendszeri betegre, akinek még a kardiológust is be kell vonnia a folyamatba. És ez nemcsak a táplálkozásra, de a mozgásra is vonatkozik.

"Ha valakinél jelen vannak a szív- és érrendszeri betegségek, például magas vérnyomással, érszűkülettel, szívritmuszavarral küzd, csak és kizárólag orvosi konzultáció után és szakember segítségével szabad mozogni, mert a hirtelen megterhelés nagyon káros lehet. Ugyanígy érdemes a táplálkozási tervet is gondosan összeállítani, mert így elkerülhető lehet mind az éhezés, mind a rosszullét, és hosszú távon a szívet is biztonságban tudhatjuk" - hangsúlyozza Vaskó doktor.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!