Hogyan változik az alvásigényünk életünk során? Részletek itt.
"Olyan érzés, mintha valaki átölelne, ezáltal nyugodtabbnak érzem magam" - fogalmazta meg személyes tapasztalatait Leslie Kosco onkológiai szakápoló a WebMD-nek nyilatkozva. Az Indianapolisban élő asszony három hónappal korábban vásárolt egy világos szürke színű, 9 kilogramm össztömegű takarót, mivel azt olvasta, hogy speciális kialakítása révén az eszköz képes pihentetőbbé varázsolni az alvást, egyben jó hatású a szorongásos zavarokkal szemben is. Saját meglátása szerint az előbbi ígéret abszolút nem alaptalan, a szorongás tekintetében viszont akadnak még kétségei a munkaidejében rákbetegekkel dolgozó, a magánéletben egy 9 éves gyermeket nevelő édesanyának. Hozzátette, nem tudja pontosan, hogy miként működik a takaró, de összességében boldog, hogy megvette.
Így készül a súlyozott takaró
Általában műanyag pelletekkel töltik meg a magyarul nehezített takaróként is ismert ágyneműt, megnövelve ezáltal a tömegét, amely a vásárló adottságaitól függően széles skálán mozoghat. A gyártók többsége azt javasolja, hogy a takaró súlya saját testsúlyunk 10 százalékával legyen egyenlő, illetve gyermekek esetén a 10 százalékhoz még hozzá lehet adni további 40-80 dekagrammot. Az így kapott termék használatakor jelentkező érzést rendszerint egy erőteljes öleléshez, masszázshoz vagy pólyához szokták hasonlítani.
A súlyozott takarók alattialvásolyan érzés, mintha átölelnék az embertAz alvásjavító eszköz hatása az úgynevezett mélynyomásos stimuláción alapul, illetve annak egy formájaként értelmezhető. A módszerről már több kutatás is kimutatta, hogy alkalmas a szorongással, autizmussal vagy figyelemzavarral küzdő gyermekek megnyugtatására, akárcsak a felnőttekére, magára a takaróra vonatkozóan ugyanakkor csupán kevés mértékadó tanulmány készült eddig. Egy svéd vizsgálat szerint a megfigyelt, közepesen súlyos inszomniában szenvedő 31 páciens nyugodtabb éjszakai pihenésről és kevesebb alvást megszakító ébredésről számolt be, miután két héten keresztül a súlyozott takarók alatt aludtak. Egy másik, 2015-ös kutatás során pedig - nagyjából 14 kilogrammos (30 fontos) takarók használata mellett - a 32 felnőtt résztvevő 63 százaléka tapasztalta a szorongása enyhülését, 78 százaléka pedig úgy érezte, hogy az extra súly nyugalmat adott.
A takaró sem tesz csodát
Raj Dasgupta, a Dél-Kaliforniai Egyetem professzora, illetve az Amerikai Alvás-egészségügyi Akadémia (AASM) szóvivője szerint ezek a takarók a krónikus fájdalommal élők alvásminőségét éppúgy javíthatják, mint a szorongással vagy depresszióval küzdőkét. Hozzátette, az eszköz hosszú távon jó alternatívát jelenthet akár az altatószerekre is. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a súlyozott takarók sem jelentenek önmagukban tökéletes megoldást minden alvással kapcsolatos problémára.
"Ugyanúgy fontos továbbra is a megfelelő alváshigiéné kialakítása. Sokat segít például, ha a hálószobában kizárólag alvás vagy szexuális együttlétek céljából tartózkodunk. Emellett lefekvés előtt mindenképpen kapcsoljuk ki a különféle elektromos szórakoztató berendezéseket, egyben igazítsuk a világítást, a minket érő hanghatásokat és a hőmérsékletet is az alváshoz ideális szintre" - tanácsolta a szakember.
Forrás: webmd.com