Tanácsok hasmenés esetén
Hasmenéskor az a legfontosabb, hogy a szervezet folyadék- és elektrolit-egyensúlya fennmaradjon, illetve a megbetegedett nyálkahártya minél hamarabb meggyógyuljon. Súlyos betegek esetében is javarészt ugyanaz a diéta, mint amit egészséges embereknél alkalmazunk hasmenéskor.Mikor veszélyes a hasmenés?
Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket. Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni és orvoshoz fordulni? Kiderül korábbi cikkünkből.
A beteg étkezzen gyakrabban és keveset
Figyelem!
Hasmenés esetén kerülni kell a túl hideg és a túl forró ételeket. A tejcukor-érzékenység is okozhat hasmenést, akinek ilyen problémája van, az kerülje a tejet. Ha a beteg nem kívánja az ételt, akkor maximum egy napig koplalhat, annál tovább semmiképp!
Miket kell kerülni hasmenés esetén?
Gyógyító teák is segíthetnek, ha megy a has
Jót tesz a nagyon erős fekete tea, mert lassítja a bélmozgást. Ezt úgy készítsük, hogy a tealeveleket vagy a filtert 5-6 percig főzzük. Gyógyteákat is lehet inni, ha valaki szereti. Az alábbi növényeket ajánlják hasmenés idejére: zsálya, üröm, áfonya, borsmenta, csalán, édeskömény, kamilla, tölgyfakéregtea, gyömbérgyökér, vérontó pimpófű-tea valamint lándzsás útifű leveléből készült tea. Ezekből összesen napi 3 csészénél ne igyunk többet! A szakirodalom szerint fűszerezni borsmentával és citromfűvel érdemes, mert ezek jót tesznek hasmenéskor.Tanácsok székrekedés esetén
Igyon a beteg naponta három liter folyadékot. Fogyasszon több teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, barna kenyeret, rizscipót, Graham kenyeret, ételeibe is tehet zab- vagy búzakorpát. Ez idő alatt ne egyen kakaót és csokoládét, fehér kenyeret és kalácsot. Erős fűszereket csak módjával használjon, hasznos lehet viszont, ha a fehérmustár-maggal ízesíti az ételeit. Jót tesz a méz, spenót(lé), paradicsom, vöröshagyma, fokhagyma, káposzta, szilva, dinnye, barack, ribizli, eper, málna, füge.Hasznos folyadékok székrekedés ellen
Székelési ingert válthat ki az éhgyomorra ivott hideg víz, aludttej, kefir, joghurt, író, savanyú káposzta leve. Jót tesz a narancs- és grapefruitlé, esetleg keserűvizek kortyolgatása. Ha teázik, akkor csak világosra főzött teát igyon, ha viszont szereti a kávét, akkor abból naponta 2 adaggal ihat, mert a koffein serkenti a bélmozgást.Az alábbi gyógyteákat tartják hasznosnak székrekedés idején: csalán, ezerjófű, gyermekláncfű, szennalevél, szennamag, kutyabengekéreg, hibiszkuszvirág, csipkebogyó, málnalevél, földiszederlevél, citromfűlevél, borsmentalevél - ebből összesen maximum 1 liternyit ihat meg naponta.
További természetes módszerek székrekedésre
Bár egyszerűnek tűnhet bevenni egy hashajtót, sokkal jobbat teszünk szervezetünkkel, ha székrekedés esetén természetes módszerekkel próbáljuk meg orvosolni a problémát.