Így győzzük le a torokfájást
Mivel kezeljük a torokfájást?
A betegek 12 százaléka általában antibiotikumot szed ha fáj a torka. Ez viszont nem csupán felesleges, hanem ártalmas is lehet.
A meleg gyógyító hatása
Bár még folynak a viták arról, hogy a fájós toroknak a hideg vagy a meleg tesz-e jobbat, ha a tüneteinket megfázás okozza, utóbbi mindig jó választás. Hasznos, ha melegen tartjuk a torkunkat egy sállal, ugyanis ez segíti a torok nyálkahártyájának vérellátását, így a helyi védekezést is. Borogatást is tehetünk a sál alá: mártsunk langyos vízbe egy törülközőt, majd jól csavarjuk ki, és addig hagyjuk a nyakunkon, amíg ki nem hűl.A kellemesebb meleg hőmérséklet nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is hatásos. Bármilyen forró ital megfelel, de legjobb a kamillából, vagy zsályából készült gyógytea, ugyanis ezek megakadályozzák a gyulladást és ellenállóbbá teszik a nyálkahártyát. Ha lehet, tegyünk a teába mézet is, ez gyulladáscsökkentő hatása miatt hasznos. Nemcsak a tea, hanem a forró húsleves is segíthet a tünetek enyhítésében, ugyanis a meleg gyógyító hatása mellett fontos ásványi sókat pótol a szervezetben.
Öblögetés és inhalálás
A toroköblítő oldatok is nagyon hatásosak, hiszen közvetlenül csökkentik a gyulladást a nyálkahártya felületén. A zsályából, kakukkfűből, kamillából készült oldatok ráadásul fertőtlenítenek is. A sós vízzel való öblögetés is megoldás lehet: tegyünk fél teáskanál tengeri sót egy pohár langyos vízbe, és ezzel gargalizáljunk. Ez a kezelés enyhíti a megfázás egyéb tüneteit, például az orrdugulást is, viszont fokozottan figyeljünk arra, hogy ne nyeljük le az oldatot! A merészebbek megpróbálkozhatnak cayenne-i bors vagy mustármag hozzáadásával készült oldattal gargalizálni.Az inhaláláshoz hajoljunk egy tál forró kamillatea fölé, fejünket takarjuk le egy törülközővel. 15-20 percig lélegezzük be az illatos levegőt, majd lazítsunk néhány percet. A vízbe tehetünk még egy-két evőkanál szárított kakukkfüvet, zsályát vagy két evőkanál tengeri sót is.
Stresszmentes ágynyugalom
Bár egy megfázás miatt viszonylag kevesen tehetik meg, hogy otthon maradjanak, azért próbáljunk egy kicsit lazítani. Aludjunk eleget, és lehetőleg ne szervezzünk magunknak a kötelező programokon kívül semmit. És ne feledjük: ha a tünet nem múlik egy héten belül, keressük fel orvosunkat.Torokfájás: mikor utalhat daganatra?
A visszatérő vagy tartós torokfájást és köhögést érdemes komolyan venni. Ezek a hétköznapi tünetek akár daganatos megbetegedésre is utalhatnak. Bár szerencsére ritka, hogy a megfázásos, influenzaszerű tünetek mögött daganatos megbetegedés húzódjon meg, mégis fontos odafigyelni a gyanús jelekre. Ilyen lehet a köhögés, a torokfájás és a nyirokcsomóduzzanat, amely tüneteket - ha rendszeresen visszatérnek, vagy tartósan fenállnak - nem szabad elbagatellizálni.