Bár a tavasz mindenkit jókedvre derít, szervezetünk mégsem ragyog annyira. Ilyenkor fáradtabbak vagyunk a kelleténél, a hosszú téli hónapok alatt szervezetünk lemerült. Bőrünk is szárazabbá válik. NÉhány trükkel segítünk, hogy bőre ismét ragyogó és feszes legyen.

Tavaszi bőrápolás

Helyes, az évszaknak megfelelő bőrápolás nélkül a "gyorsan jött" tavasz könnyen nyomot hagyhat bőrünkön ráncok, pigmentfoltok, száraz, gyulladt, irritált bőr formájában, illetve csak így őrizhetjük meg bőrünk szépségét, egészségét. Vegyük végig, melyek tavasszal a csapadék-, napfény-, hőmérsékletmennyiség szempontjából a kozmetikai rendellenességek, hogyan alakulnak ki - és hogyan kezelhetőek?

Az erős tavaszi napfény és a szél kedvezőtlenül befolyásolják a bőr hidratációját, így felszíni vízhiány alakulhat ki, ami pedig fokozza a bőr gyulladásra való hajlamát. Ez a probléma különösen a víz- és zsírhiányos, mélyrétegi vízhiányos bőr állapotát rontja ún. tavaszi bőrgyulladás révén. E kozmetikai rendellenesség kezelésekor a kialakulás megakadályozása a legcélravezetőbb. Alapvető feladat tavasszal a bőr felszínének védelme nyugtató, gyulladáscsökkentő (cink-oxid, azulén, bisabolol, allantoin stb.) hidratáló, antioxidáns (A-, C-, E-vitamin) hatóanyagokat tartalmazó nappali krémekkel, melyek kis mennyiségben fel nem szívódó zsíranyagokat (ricinusolaj, paraffin) is tartalmaznak a bőr védelme érdekében.


Tavasszal is fontos a megfelelő arctisztítás

Tavaszra a vitaminszegény táplálkozás is tükröződik bőrünkön. Pótlásukra vitaminos nappali krémet, házi vagy professzionális pakolásokat, ampullákat, szérumokat alkalmazhatunk. Bőrünk hálás lesz az ún." vitaminok ásza" trió, azaz egymás hatását erősítő A-, C-, E-vitaminokat tartalmazó készítményekért, melyek kitűnő antioxidánsok, hámképzők és hámvédők. Ezek a vitaminok számos zöldségben és gyümölcsben megtalálhatók, így házi pakolásként is felvihetők.

A kellő mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztással és frissen facsart levekkel is nagyszerű eredményeket érhetünk el. Ha tehetjük, igyunk naponta sárgarépalevet, a benne található karotin ugyanis segít, hogy a bőr gyorsabban és egyenletesen barnuljon. A tavaszi étrend legyen tápláló és könnyű, az étkezések fele álljon nyers tápanyagokból. Használjuk ki a gyümölcsök előnyös tulajdonságait, az ananászban lévő bromelint például már 1975 óta alkalmazzák, mivel erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, ezen kívül ez az enzim kiválóan használható az elhalt hámsejtek eltávolítására. A száraz bőr kezelésére és a ráncok eltüntetésére az ananászmaszk egyaránt tökéletes.

Házi pakolások

A hűtőszekrény kimeríthetetlen tárháza azon alapanyagoknak, amikből bármikor tápláló, bőrszépítő pakolást rögtönözhetünk, ráadásul még vagyonokba sem fog kerülni. Nézzük meg, hogyan készítsük el bőrtípusunknak megfelelő saját bőrápoló pakolásunkat!

A bőr letisztítása után, a házi pakolás felhelyezése előtt végezhetünk arcradírozást és arcgőzölést a bőr felpuhítása, és a jobb hatóanyag-felszívódás érdekében. Tehetünk bele nyugtató-gyulladáscsökkentő kamillát, tisztító-fertőtlenítő hatású kakukkfüvet, rozmaringot, vagy tápláló rózsaolajat (csak jó minőségű illóolajat használjunk). Használat után relaxáló fürdőhöz is felhasználhatjuk.

Fontos alapszabály, hogy pakolás készítésére mindig friss, kifogástalan alapanyagokat használjunk! Az arc, nyak és dekoltázs bőrére, illetve kézfejre vigyük fel. Általában 20 perces hatóidő szükséges, ezután töröljük le alaposan. A házi pakolás kisimítja az apróbb ráncokat, hidratál, telíti a bőrt, hatására az üde és egészséges megjelenésű lesz.

Pakolás alapja lehet natúr joghurt, kefir, amit masszává sűríthetünk zabliszttel, zabpehellyel, tejporral, talkummal. Ehhez a hatóanyagot szolgáltató pépesített gyümölcsöt, zöldséget kell hozzáadni. A gyümölcspakolások frissítenek, tonizálnak, hidratálnak, és bármilyen gyümölcsből elkészíthetők. A szemcsés, cukros adalék arcradírként is működhet.

A kefir és joghurt mélyrétegi hidratáló, puhít, hámképző, csökkenti a gyulladásos folyamatokat, a zabliszt pedig bőrnyugtató hatású. Ha zsíros a bőrünk, akkor a kellemetlen tünetek csökkentésére cseppentsünk a pakoláshoz pár csepp friss citromlevet. Adhatunk még hozzá növényi olajat: zsíros bőrűek avokádó- vagy jojobaolajat használjanak, száraz bőrre olíva-, argán- vagy kókuszolajat.

Arcradír házilag

Bőrradírozással búcsút inthetünk a pigmentfoltoknak, valamint ellensúlyozható a fokozott szaruképződés, tehát a bőr megvastagodása, durva tapintása, fakó színe. Végezzük heti 1-2 alkalommal arctisztítás után, így bőrünk friss, egészséges marad, és jobban beszívja a krémeket.

Otthon legegyszerűbben mechanikai bőrradírt készíthetünk. Szükséges hozzá valamilyen finomabb szemcséjű magőrlemény, például dió, mandula, zabpehely, vagy jó minőségű tengeri só, barna cukor. Keverjük ezeket növényi olajba, joghurtba vagy kefirbe. Az így kapott sűrű masszát finom körkörös mozdulatokkal vigyük fel a bőrre, majd töröljük le. Érzékeny bőrűek ne dörzsölő mozdulatokat, hanem tenyerükkel "pacsmagoló" mozdulatokat végezzenek, így nem sértik meg az érzékeny bőrt sem.

Az őrölt lenmag vagy zab B-vitaminokat és folsavat tartalmaz, ami faggyúszabályozó, hámosító és magas fitoösztrogén tartalma miatt jól használható érett bőr ápolására. Elkészítésük: a bőrtípushoz kiválasztott magőrleményt kis tálba tesszük, és forró vízzel kikeverjük, mely a magokban lévő vízmegkötő nyákanyagok miatt sűrű lesz. Arcunkat és a dekoltázst hatóanyagos krémmel bekenjük, majd gézzel letakarjuk, ezután a magőrlemény pakolást tegyük fel vastagon a kezelt felületre. A hatóidő leteltével a maszkot egyben emeljük le.

A szép és egészséges bőr titka nem csak a méregdrága csodaszerekben rejlik, hanem olyan népi bölcsességekben, hogy fogyasszunk a nap folyamán megfelelő mennyiségű vizet, folyadékot, egészségesen étkezzünk, mozogjunk minél többet friss levegőn, és találjunk olyan hobbit, kedvtelést, ami örömmel tölt el bennünket és igazi kikapcsolódást nyújt számunkra.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!