Fibrózisnak nevezzük azt a folyamatot, melynek során egy szerv (tüdő, máj, vese) saját szövetállománya elpusztul, s az elpusztult szövetek helyét érszegény, zsugorodásra hajlamos kötőszövet veszi át. A tüdő, azaz tüdőfibrózis esetén ez sajnos ez a folyamat azzal jár, hogy vitálkapacitás (a maximális belégzés és kilégzés térfogatának különbsége) erősen lecsökken.

Ismert érintettek

Helyey László színész a hírek szerint ismeretlen eredetű tüdőfibrózisban szenvedett, ez okozhatta 2014 januárjában halálát. Rajta kívül még ebben a betegségben szenvedett Marlon Brando és Laurance Rockefeller is.

A tüdőfibrózis okai

A tüdőfibrózis egyik kiváltó oka lehet szálló por belégzése (tipikusan ilyen a bányászok, kőcsiszolók, fogtechnikusok foglalkozási betegsége, az antrakózis és a szilikózis). Emellett okozhat tüdőfibrózist egyes gyógyszerek használata (ilyen a szívritmus-szabályozók egyik fajtája, de van ilyen kemoterápiás szer is), de járhat ilyen következménnyel a tüdőt ért sugárzás is.
Súlyos betegség állhat a szűnni nem akaró köhögés mellett
A tüdőfibrózis lehet autoimmun betegség vagy szarkoidózis tüdőszövődménye, de előfordulhat az is, hogy kiváltó oka kideríthetetlen. Az mindenesetre ismert, hogy a dohányzás mindig rontja a beteg állapotát.

A tüdőfibrózis diagnózisa, kezelése és szövődményei

  • Miként zajlik a diagnózishoz szükséges tüdőszöveti mintavétel?
  • Milyen szakorvoshoz kell fordulni a feltételezett panaszokkal?
  • Milyen típusú gyógyszer áll rendelkezésre?

Ezekre a kérdésekre is mind-mind választ kap Betegséglexikonunk új bejegyzésében, ami a tüdőt érintő megbetegedések között kapott helyet.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!