Mikor kell átállítani az órákat?
Október 28-án, vasárnap hajnalban hajnali 3-kor 2 órára kell visszaállítani az órát, akkor kezdődik ugyanis a téli időszámítás. Ez pedig azt jelenti, hogy egy órával többet alhatunk.
Vasárnap ismét át kell állítani az órákatAhogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, az Európai Bizottság egy uniós közvélemény-kutatás nyomán kezdeményezte az óraátállítás eltörlését. A megkérdezettek 80 százaléka ugyanis az óraátállítás megszüntetése mellett foglalt állást. A változtatás természetesen nem lépett azonnal hatályba, hiszen előbb a tagállami kormányoknak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Az európaiak többsége gyűlöli az óraátállítást
Nagyjából 4,6 millió európai polgár nyilvánított véleményt abban az online konzultációban, amelyet a nyári időszámításról, ismertebb nevén az óraátállításról indított az Európai Bizottság. Az Európai Parlament kezdeményezésére arra keresték a választ, hogy szükség van-e még az eredetileg energiatakarékosságra hivatkozva bevezetett óraátállításra, vagy káros hatásai - az emberek felborult bioritmusa - miatt inkább jobb lenne módosítani a szabályokon és elhagyni az egészet.
Nem lesz többé óraátállítás?
A tagállamoknak egyéni joguk, hogy eldöntsék, a nyári vagy a téli időszámítást vezetik-e be tartósan. Gyakorlatilag tehát arról dönthetnek, hogy mely időzónához szeretnének tartozni. Regős Gábor közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársa korábban elmondta, nagyon sok multinacionális vállalat működik Európában, amelyek összedolgoznak, emiatt az eltérő időszámítás nehezítené a közös munkát.
Korábbi cikkünkből az is kiderült, hogy egészségügyi szempontból, a természethez való igazodás jegyében akár az UTC 1:30 időzónát is választhatná tehát Magyarország, a megkérdezett szakember ugyanakkor rámutatott, hogy az országok közötti kapcsolatokat, az unión belüli egységet igencsak megzavarná ez a lépés. Hozzátette, akár a keleti blokkhoz (UTC 2) is csatlakozhatunk, amelyhez Románia, Bulgária és Finnország is tartozik, ám gazdasági szempontból hátrányos lehet, ha más időzónában vagyunk, mint a szomszédaink és a németek.
Óraátállítás: mit tanácsol az orvos?
Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás - akárcsak szervezetünkre. Korábbi cikkünkben szakember segítségével jártunk utána annak, hogyan legyünk úrrá az óraátállítás okozta nehézségeken.