A fekélyért legtöbbször egy H-pylori nevű bakteriális fertőzés, illetve bizonyos gyógyszerek, fájdalomcsillapítók túlszedése felelős. Ha arra gyanakszunk, hogy gyomorfekélyünk van, fontos, hogy tisztában legyünk a kezdeti tünetekkel.

A gyomorfekély a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása - megsérül a nyákréteg, amely a gyomorsavtól védi az ott található nyálkahártyasejteket. Ezek kisebesednek, és amikor a sav érintkezik a sebes felülettel, maró fájdalmat érezhetünk.

Hasi fájdalom

Az egyik leggyakoribb tünet. Afekélymiatt általában a középső hasi részen érzünk gyakori, tompa, mégis égető fájdalmat, mivel ilyenkor a sav a gyomor, illetve a vékonybél szöveteit irritálja. Általában étkezések között jelentkezik, mivel ilyenkor érintkezik közvetlenül a sav a szövetekkel. Savlekötőkkel átmenetileg mérsékelhető a fájdalom, de elmúlni csak akkor fog, ha a fekélyt kezeljük.

A fekély miatt a középső hasi részen érzünk fájdalmat

Mire utalhat a gyomorfájás?

A gyomor nem csupán "tárolóhely", ahol a táplálék az emésztés befejeztéig marad, hanem egy nagyon összetett szerv, az emésztőrendszer egyik állomása. !

Gyomorégés, öklendezés

Fekély esetén a hasi fájdalomhoz gyakran társul gyomorégés, illetve sav vagy az elfogyasztott étel visszaöklendezése. Ezt egy idő után erőteljes puffadás, . Ha a savlekötők nem adnak enyhülést, illetve a tünetek minden étkezés esetén jelentkeznek attól függetlenül, hogy mit fogyasztottunk, akkor érdemes lehet orvoshoz fordulni.

Hányinger, hányás

A gyomor belső falának gyulladása okozhatja , mivel a sav irritáló hatása miatt folyamatosan összehúzódik. Ha az összehúzódások különösen erősek, akkor hányás is jelentkezhet. Bizonyos esetekben az is előfordulhat, hogy a fekély elzárja az étel útját a gyomorból a vékonybélbe.

Véres hányás, széklet

A fekély vérezhet is - ha a hányadékunkban vért találunk, az nagyon gyakran a gyomorfekély tünete. Ha székletünk véres, illetve a színe jelentősen sötétebb a megszokottnál (ezt is a bele került vér okozza), mindenképpen forduljunk orvoshoz.


Mellkas-, illetve hátfájás

A gyomorfekély okoztafájdalombizonyos esetekben a nyakba, illetve a hátba is kisugározhat. Idővel a fájdalom egyre erősebb lesz, egyre tovább tart, és egyre nehezebb lesz csillapítani.

Forrás: Womenshealthmag.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!