Régóta ismert már, hogy a túlsúly nem csupán esztétikai problémát jelent, de számos komoly betegség kialakulásának veszélyét is növeli a szív- és érrendszeri megbetegedésektől bizonyos daganatokig. Az Egyesült Királyságban végzett, átfogó kutatás is ezt erősíti meg: közel kétmillió ember egészségügyi adatait megvizsgálva arra a megállapításra jutottak, hogy az ideális testtömegindexszel (BMI) rendelkező embereknél volt a legkisebb a betegségek miatti, korai halálozás aránya. A legrosszabb BMI-értékkel bírók pedig jól láthatóan rövidebb ideig éltek.

A testsúly ezért változik óráról órára

Akik rendszeresen mérik magukat, biztosan észrevették, hogy egyes napszakokban egészen más értékeket mutat a mérleg. A jelenségnek több oka is lehet. Kattintson a részletekért!

Az ideális BMI-érték

A testtömegindexet a súlyból és magasságából számíthatjuk ki, de egyszerűen megkaphatja BMI-értékét kalkulátorunk segítségével is. Az értékek a következő sávban mozognak:

  • 16 alatt: súlyosan sovány
  • 16 és 18,49 között: sovány
  • 18,5 és 24,9 között: ideális testsúlyú
  • 25 és 29,9 között: túlsúlyos
  • 30 fölött: elhízott
  • 40 fölött: extrém elhízott

A Lancet Diabetes and Endocrinology című lapban is közzétett tanulmány szerint az elhízott férfiak átlagosan 4,2, a nők pedig 3,5 évvel kevesebbre számíthatnak, mint az ideális BMI-indexű társaik. Meglepő módon a túl alacsony testsúly még kedvezőtlenebbül hatott az élethosszukra: a súlyosan sovány férfiak 4,3, a nők pedig 4,5 évvel éltek kevesebbet, mint az ideális BMI-tartományban lévő személyek.

Nem csak a túl magas, de a túl alacsony BMI-érték is veszélyes lehet

Az eredmények szerint a BMI-index szinte minden, betegség okozta halálesettel összefüggésbe hozható daganatoktól szív- és érrendszeri betegségeken át a légúti megbetegedésekig. Persze az ideális testtömegindexű emberek sincsenek védve minden betegségtől, és összességében a BMI sem ad pontos értéket az elhízottságról, hiszen csak az összsúllyal számol, és nem veszi figyelembe például az izmok tömegét, vagy a csontsűrűséget.


Forrás: BBC Health


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!