Vészhelyzetet hirdettek Zimbabwéban a kolera miatt
A betegség azt követően ütötte fel a fejét a dél-afrikai országban, hogy Harare külvárosában több szennyvízelvezető megrongálódott és a lakosok által használt kutak vizei szennyezetté váltak - közölte Obadiah Moyo egészségügyi miniszter.
"A kolera minden esős évszakban megjelenik, és pusztító hatása van az afrikai közösségekre. Ezzel a történelmi kampánnyal a térség országai a kolera okozta tömeges elhalálozások felszámolása iránti eltökéltségükről adnak tanúbizonyságot" - mondta májusban Matshidiso Moeti, a WHO afrikai regionális igazgatója, amikor hatalmas oltáskampány indult a kolera ellen. A témáról a linkre kattintva olvashat bővebben.
Szükségállapot lépett életbe
A szükségállapot idejére az érintett körzetekben betiltják a hús és a hal árusítását, és több iskolát ideiglenesen bezárnak. Zimbabwe ENSZ-szervezeteket és magáncégeket kért arra, hogy segítsenek tiszta ivóvizet biztosítani az embereknek.
A kolera heveny hasmenéssel járó fertőző betegség, amelyet szennyezett vízzel érintkező élelmiszerek fogyasztása révén lehet elkapni. A kiszáradás kezelésével könnyű a betegséget gyógyítani, de kezelés híján néhány óra alatt halálos kimenetelű lehet.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a betegség lappangási ideje öt nap is lehet, de a kórokozó vibrio baktérium az egészséges emberek szervezetében elélhet akár tíz napig is.
Megfejetették a kolerabaktérium titkát
2018. augusztus 30-án számoltunk be róla, hogy tudósoknak sikerült megfejtetteniük a kolerabaktérium titkát. Kiderült, hogy fő ellensége, az amőba elleni védekezésként annak belsejében bújik meg, így él túl nedves környezetben.