Fogászati szűrés

Félévente, de legalább évente egyszer mindenkinek érdemes részt vennie egy fogászati szűrővizsgálaton még akkor is, ha nincs semmi panasza. Fontos például a fogkő rendszeres eltávolítása, hiszen nemcsak esztétikai problémát jelent, de komoly egészségügyi gondok gyökere is lehet: a fogkő miatt visszahúzódó íny könnyen begyulladhat, és egy idő után akár a fog elvesztéséhez is vezethet. Ha félévente lát minket az orvos, a fogszuvasodást is idejében fel tudja ismerni, így egy komolyabb beavatkozást is el lehet kerülni. Egy általános fogorvosi kontroll fájdalommentes, és - ha az orvos nem talál semmi gondot - nem hosszabb negyedóránál.

Mammográfia

Az orvos a hagyományos nőgyógyászati vizsgálatok során tapintással ellenőrzi a mellek állapotát, harmincéves kor felett viszont ajánlott legalább kétévente mammográfiás szűrésen is részt venni. Ez az eljárás röntgensugarakkal ad képet a mellszövetről, melyen már az apróbb elváltozások is megfigyelhetők. Kimondottan ajánlott ez a szűrés azoknak a nőknek, akiknek a családjában már volt valakinek emlődaganata. Az asszisztensek által elvégzett tapintásos vizsgálat nagyjából 4-5 percet vesz igénybe, míg a szakorvosi vizsgálat további tíz percet, így nem megy el sok időnk erre az amúgy igen fontos vizsgálatra!

Melanomaszűrés

Bár a melanoma az év minden szakaszában veszélyt jelenthet, ősszel és télen, vagyis még a napfényesebb hónapok előtt érdemes ellátogatni egy szűrésre. Többféle vizsgálati módszer is létezik, amellyel a bőrgyógyász átfogó képet kaphat testünk teljes felületéről, és megállapíthatja, hogy a gyanúsnak tűnő anyajegyek valóban veszélyt jelentenek-e. Hogy ez meddig fog tartani, persze, attól is függ, hogy mennyianyajegyvan a testünkön - akinek a bőrét az átlagosnál nagyobb számban borítják be a pöttyök, annak mindenképp javasolt évente részt vennie egy ilyen szűrésen.


EKG, vérnyomásmérés

Egyszerűbb vérnyomásmérő készülék szinte már minden háztartásban megtalálható, amelyet időnként nem árt használni, hiszen a túl magas vagy túlalacsony vérnyomásis komoly betegségek kialakulásához vezethet. 45 év felett érdemes évente egyszer elektrokardiográfiás (röviden EKG) vizsgálatot is kérni, amelyet a háziorvos is el tud végezni. Ezzel a vizsgálattal a percenkénti szívverések számát, szabályosságát, a szív ingerképzését, ingervezetését, károsodását és a ritmuszavarokat lehet megfigyelni. A nagyjából negyedórás vizsgálat komoly betegségeket leplezhet le.

Csontsűrűségmérés

Magyarországon is majdnem minden tizedik embert érint a csontritkulás, időben felismerve azonban a betegség megelőzhető és eredményesen kezelhető. Ebben segít a rendszeresen végzett csontsűrűség-mérés, amelyet nőknél 50 éves kor felett, férfiaknál 60 éves kor felett 2 évente ajánlott elvégezni. A vizsgálat nagyjából 5-10 percet vesz igénybe, és semmilyen fájdalommal nem jár.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!