Magyarországon azalkoholizmussúlyos gondot jelent: kutatások szerint közel egymillió ember alkoholfüggő, de ennél jóval nagyobb azoknak az aránya, akiknek meghatározza az italozás a mindennapjait. Erre a problémára hívja fel a figyelmet a száraz november nevű kezdeményezés, melyhez bárki csatlakozhat, aki vállalja, hogy a novemberi hónapban nem fogyaszt egy csepp alkoholt se. A kampány elsősorban a kockázati ivókat célozta meg, de mindenki számára hasznos lehet felmérni, hogy mennyire érződik nehéznek csupán néhány hétre lemondani az italról. Zacher Gábor toxikológus ugyanakkor felhívta a figyelmet: a hirtelen alkoholmegvonás bizonyos embereknek életveszélyes is lehet!

Így lesznek alkoholisták a fiatalok

Míg egy magát rendszeresen ájultra ivó fiatalt közkedvelt bulihuligánnak tartanak, az alkoholproblémái miatt segítséget kérő emberre már megvetően sütik rá az alkoholista bélyeget. A tinédzser- és fiatal felnőttkor a határtalan bulizásról szól, a szenvedélybetegségre hajlamosak lába alól ekkor csúszhat ki először a talaj. Ha viszont a fiatal nem iszik, a társasági életből is kimarad. Íme, így termeljük ki napról napra az alkoholisták új generációit. Kattintson a részletekért!

Életveszélyes lehet az alkoholmegvonás

Nagyon sokaknál a száraz november semmilyen gondot nem okoz, ők nem is gondolnak az alkoholra, hiszen nem képezi részét az életüknek. Az alkoholbetegeknek azonban nem szabad abbahagyniuk az ivást, számukra ugyanis a megvonás végzetes lehet - hívta fel a figyelmet Facebook-os posztjában Zacher Gábor. "Mérsékelt reszketés, feszültségérzés, izzadás jelentkezik, és ital nélkül a tünetek súlyosbodnak. 24 órán belül súlyos alkoholmegvonási tünetegyüttes jelentkezik, ez a delírium tremens, ami bizony 5-8 százalékos halálozással jár. Tehát kedves magyar alkoholbetegek, önökre nem vonatkozik a száraz november" - írja a toxikológus.

A hirtelen alkoholmegvonás veszélyes is lehet egyeseknek

A teljes leállás helyett azt javasolja, hogy az italozók az adagokat fokozatosan csökkentsék le, az első héten harmadával, utána pedig menjenek le a napi adagjuk felére. Élettani okokból egyes embereknek már úgy sem megy, ha az akarat megvan hozzá, a toxikológus szerint azonban orvosi segítséggel sikerülhet úrrá lenni a káros szenvedélyen.

A delíriumokra jellemző tünetcsoport többnyire 3-8 nappal az ivás abbahagyását követően lép fel és általában 2-4 napig, szövődményes esetben tovább is tarthat. Régebben a halálozási arány a 15-20 százalékot is elérte a szövődmények miatt (keringési elégtelenség, tüdőgyulladás, vese- illetve a májműködési elégtelenség), a korai diagnózis és kezelés fejlődése következtében ez a szám ma már csak néhány százalék.


A delírium tremens szövődményeként átmeneti szellemi hanyatlás vagy Korsakoff-szindróma alakulhat ki. Ezen kívül alvászavar, szorongás, depresszió, ingerlékenység, érzelmi labilitás jelentkezhet hosszú időn keresztül (akár 3-12 hónapon át), néhány esetben ezek a tünetek krónikussá is válhatnak.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!