Hogyan előzhetjük meg az influenzát?
- Mossunk alaposan kezet, ha beteg emberrel érintkeztünk.
- Öltözzünk fel melegen, rétegesen, ha hidegre fordul az idő.
- Alkalmazzuk a megfelelő tüsszentési és köhögési etikettet: a kórokozók terjedésének megakadályozása érdekében tüsszentsünk és köhögjünk papír zsebkendőbe, melyet azt követően dobjunk a szemétbe és mossunk kezet antibakteriális szappannal. Amennyiben nincs kéznél zsebkendő, tenyerünk helyett inkább könyökünket és alkarunkat tegyünk a szánk elé.
- A kórokozók terjedésének megakadályozása érdekében rendszeresen fertőtlenítsük az olyan gyakran érintett felületeket, mint a kilincsek, csapok vagy villanykapcsolók.
- Fogyasszunk magas vitamintartalmú gyümölcsöket.
- Naponta többször igyunk meleg italt.
- Oltassuk be magunkat influenza ellen.
- Szellőztessünk rendszeresen.
- Amennyiben rossz a közérzetünk, maradjunk otthon, hogy ne fertőzzünk meg másokat!
- Kezeink tisztán tartásához használjunk antibakteriális szappant vagy kézfertőtlenítő gélt!
- Kerüljük a kapcsolatot az emberekkel, akik rossz közérzetre vagy megfázásra és influenzára jellemző tünetekre panaszkodnak!
- Fogyasszunk C-vitaminban gazdag gyümölcsöket, zöldségeket, a narancsok és klementinek mellett bőséges tárháza a paprika és a káposzta is!
- A téli hónapokban érdemes D-vitamin-kiegészítőt szedni, amiből ebben az időszakban kevesebb termelődik a szervezetünkben, hiszen nem vagyunk annyit a szabadban.
Az őszi-téli időszakban a zárt közösségekben menetrendszerűen beköszöntő légúti megbetegedésekért az egyes baktériumokon kívül 5 víruscsalád mintegy 175 tagja felelős. Köztük az influenzavírusok a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd alatt keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek. Az influenzafertőzések azonban a terjedés gyorsasága tekintetében általában eltérnek az egyéb légúti fertőzésektől. Közösségek tagjainak többsége egyik napról a másikra eshet ágynak az influenza következtében. Az influenza kezdeti tünetei közül a hurutos tünetek hiányozna: jellemző rá a hirtelen kezdet, a magas láz, az erős levertség és az izomfájdalmak. Általában 1-2 hét alatt magától gyógyul, a lábadozás azonban elhúzódó lehet. Szövődményei súlyosak lehetnek, ezért elengedhetetlen a globális felkészülés a szezon előtt.