Nem cserélünk elég gyakran tampont
A tamponok és intimbetétek ideális, nedves és meleg környezetet biztosítanak a gombák fejlődéséhez, ezért nagyon fontos, hogy minél gyakrabban cseréljük őket. Érdemes erre nyáron még jobban odafigyelni, amikor a külső hőmérséklet is eleve magasabb.
A hüvely gombás fertőzése nagyon gyakori betegség, a nők háromnegyede találkozik vele élete során legalább egyszer, minden ötödik hölgynek pedig évente van gombás fertőzése.
Antibiotikumok
Ha torokgyulladás, húgyútifertőzésvagy bármilyen más betegség miatt antibiotikumot ír fel nekünk az orvos, az felborítja a szervezetünkben a belső egyensúlyt, és a rosszak mellett a "jó" baktériumokat is elpusztítja például a bélrendszerben vagy a hüvelyben, ami szintén gyakran okoz gombásodást. Ezért nagyon fontos, hogy az antibiotikumok mellé mindig szedjünk probiotikumot, vagy probiotikus ételeket, például élő flórás joghurtot.
Magas vércukorszint
A cukorbetegek vagy inzulinrezisztenciában szenvedők nagyobb eséllyel kapnak gombás fertőzéseket, mivel a gombák a cukorból nyerik az energiát a növekedéshez.
Ha a partnerünk beteg
A gombásodás fertőző, így a ha a párunk ilyesmiben szenved, érdemes addig kerülni az érintkezést, különösen a szexuális együttléteket, amíg meg nem gyógyul. Bőrgomba esetén fürdés, zuhanyzás előtt érdemes fertőtleníteni a kádat, zuhanyzót, és ne használjunk közös törölközőt sem.
Túl szoros fehérnemű
A szintetikus anyagból készült, túlságosan szoros alsónemű nem engedi lélegezni az intim részeinket, így az izzadás miatt könnyen kialakulhat a gombák számára kedvező meleg, nedves környezet. Érdemes pamut fehérneműt hordani, és az is sokat segít, ha hetente legalább néhány alkalommal meztelenül alszunk.
Illatosított higiéniás termékek használata
Az intim mosók, spray-k, törlőkendők, de akár még a habfürdők is felboríthatják a hüvely természetes pH-értékét, ami szintén gombásodáshoz vezethet. Ezeknek a használatát inkább kerüljük, mosakodószerekből pedig válasszunk mindig pH-semleges fajtát.
Forrás: prevention.com