A lábgomba civilizációs betegség

A lábgomba igazi civilizációs betegség, ráadásul sokkal elterjedtebb, mint hinnénk: a világon minden negyedik embert érint ez a probléma, hazánkban pedig a lakosság 50 százaléka megtapasztalhatja a gombásodás tüneteit élete során legalább egyszer. A gombáknak több százezer fajtája ismert, az ehető vargányától a mérgező galócán át, egészen azokig a szabad szemmel nem is látható apró élőlényekig, melyek a földön, a talajban, a ruhánkon vagy éppen a bőrünkön, a szervezetünk belsejében élnek. Az emberi szervezetben lévő gombák ritkán okoznak nagyobb galibát, ám ha valamilyen okból elszaporodnak, komoly betegségeket is okozhatnak.

Tudjon meg mindent a láb- és körömgomba tüneteitől és kezeléséről



Betegséget okozó gombából (melyek az emberre is veszélyesek) nagyjából 150 fajta van, de ezek kilencven százaléka igen ritka. A kórokozó gombákat a mikrobiológusok három fő csoportra osztják: a sarjadzógombákra, a penészgombákra és a bőrön megtelepedő ún. dermatofitonokra.
A lábgombát mindhárom gombafajta okozhatja
Ezek - többnyire az Epidermophyton és a Trichophyton fajták - a bőr felső, általában elhalt részein telepszenek meg, és felületi fertőzést okozva a bőrt, illetve a hajat, szőrt, körmöt betegítik meg. A lábgombát mindhárom gombafajta okozhatja; van, amikor csak az egyik van jelen, ám olyan eset is előfordulhat nagy ritkán, hogy mindhárommal meg kell küzdenünk a betegség kezelése során.

A dermatofiton gombák

A dermatofiton gombák a hajon, a bőrön és a körmökön jelentkező gombák, nem terjednek mélyebbre a szervezet szöveteiben. Leggyakrabban úgy kaphatjuk el őket, hogy már "fertőzött" tárgyakkal érintkezünk. Nagyszerűen megélnek ruhákon, textíliákon, törülközőkön, cipők belsejében, csempén, kozmetikai eszközökön, zuhanyzók és kádak belsejében. Ezek okozzák a lábgombás esetek legnagyobb részét.

A sarjadzó gombák

A sarjadzó gombák szintén a bőrön és körmökön nőnek. Általában minden ember szervezetében megtalálhatók, ám bizonyos esetekben - így betegség, antibiotikum-szedés vagyfogamzásgátlóhatására - elszaporodhatnak.

A nondermatofit gombák

A nondermatofit gombák - penészgombák - nem a bőrön élnek, és általában nem terjednek át egyik emberről a másikra. Sajnos általában igaz a gombák mindhárom formájára, hogy rendkívül rugalmasak, könnyen terjednek a testnedvekkel is, így a gombás betegségek ritkán korlátozódnak egyetlen szervre. Így ha valaki észleli magán a fertőzést, tanácsos egy, az egész testre kiterjedő vizsgálatot végezni, nem jelentkezett-e másutt is a megbetegedés.
Milyen betegségre utalnak a vörös foltok?
Házi módszerek a körömgomba ellen
A legjobb házi módszerek körömgomba ellen
Ezért kell vigyázni a körömgombával

A gombafertőzéseket általában aszerint osztályozzák, hogy honnan indulnak ki, illetve a láb mely területeit érintik. Afertőzésleggyakrabban a lábujjak közötti részt, a köröm alatti részeket, a körömágyat és a körmöt magát érinti. Súlyosabb esetben a fertőzést átterjedhet a talpra, illetve a talp oldalsó részére. Amennyiben a gombásodást nem kezelik megfelelően, a lábról a test többi részére is átterjedhet!

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!