Sok embernek valószínűleg a kamilla, más néven orvosi székfű képe jelenik meg a lelki szemei előtt, ha szóba kerülnek a gyógynövények. A népi hagyomány régóta ismeri a természetnek ezt a jótékony ajándékát, a kedves virágot, amelynek kifejezetten bájos a látványa is.
Már az ókoriak is ismerték
Feltételezett eredeti termőhelye a Földközi-tenger keleti medencéjének környéke, de régóta megtalálható az összes mérsékelt éghajlatú kontinensen. Már az antik kultúrákban ismerték gyógyító hatását. Vergilius Aeneis című eposza igazi harcosként ábrázolja a Camilla nevű volscus királylányt, aki Diana istennő szolgálatának szentelte életét.
Díjnyertes gyógynövény a kamilla!
Díjnyertes növény
Magyarországon nagy hagyománya van a kamillaszedésnek, különösen az Alföld és a Tiszántúl szikes területein. Nem csoda, hogy 2015-ben az alföldi kamillavirágzatot hungarikummá minősítették, 2016-ban pedig az év gyógynövényének választották az orvosi székfűt.
Latin neve Matricaria recutita vagy chamomilla, magyarul pedig pipitérnek, anyafűnek és bubolykának is hívják. Gyakran összekeverik a római kamillával (Chamaemelum nobile).
Kiváló görcsoldó
Jótékony hatású a virágzatból párolt illóolaj, kék színe a kamazulénnek köszönhető. Emellett fő hatóanyagai a benne található flavonoidok.
Gyulladáscsökkentő és kiváló görcsoldó, így küzdi le az emésztőrendszer különböző megbetegedéseit, a menstruációs fájdalmakat, de még az epepanaszokon is enyhít, az emésztést pedig serkenti.
Fertőtlenít, és kissé kiszárítja a bőrt, ezáltal gyorsítja a sebek gyógyulását. A pattanásokat leszárítja, és alkalmazható egyéb gyulladásos bőrbetegségekre, például a kelésekre vagy az ekcémára.
Teaként fogyasztva megnyugtatja a zaklatott idegrendszert, ellazítja a testet, az alvást is könnyebbé teszi, vagyis jótékony hatását ébren és pihenéskor egyaránt kifejti.
Inhaláláshoz felhasználva csillapítja a légúti betegségek kellemetlen tüneteit.
Mikor nem ajánlott kamillát használni?
A közvélekedés szerint gyulladt szemre érdemes kamillás borogatást tenni, ez azonban ma már az allergiás reakciók miatt kifejezetten ellenjavallt.
Terhesség alatt az orvosok nem ajánlják a kamillatea fogyasztását.
Akkor érdemes leszedni, ha már vízszintesen állnak a szirmai, virágkorongjai pedig sárgák.