Miért esznek olykor a kutyák és a macskák is füvet? Részletek itt.
Amennyiben azt látjuk, hogy kedvencünk - különösen hányás, hasmenés vagy éppen egy kiadós szabadtéri rohangálás után - szokatlanul fáradt és kedvetlen, szemei beesettek, ínye pedig száraz, akkor érdemes lehet kiszáradásra gyanakodni. A problémát emellett az állatok kültakarója is elárulhatja, ugyanis dehidratáltság esetén bőrük veszít rugalmasságából. Ezt egyszerű próbával ellenőrizhetjük: ha finoman összecsípjük a bőrt macskánk vagy kutyánk nyakán, majd az szinte azonnal visszaugrik eredeti formájára, akkor nem valószínű, hogy aggódnunk kellene a kiszáradás miatt, ha azonban gyűrött marad, illetve nehezen rendeződik vissza, akkor ez már bajt jelezhet. Ilyenkor próbáljuk megitatni, súlyosabb esetben pedig ne habozzunk állatorvoshoz fordulni, aki valószínűleg infúziót fog alkalmazni.
A nyári hőségben különösen oda kell figyelni kedvenceink folyadékpótlásáraLegyünk kreatívak!
Bár a legtöbb gazdi rendszeresen cseréli a vizet kisállata előtt, kreatív megoldásokkal is emelhetjük kedvencünk vízfogyasztását. Például jutalomfalat helyett adhatunk kisebb jégkockát a kutyánknak, vagy fagyasszuk le magát a jutalomfalatot egy jégkockákba, majd adjuk oda neki. Egyes állatorvosok azt is javasolják, hogy öntsünk fel vízzel marha- vagy csirkehúslevest 1:1 arányban, az így kapott keveréket töltsük jégkockakészítőbe, fagyasszuk le, majd adjuk a kutyánknak. Ezáltal olyan hűsítő finomságot kínálunk számára, amilyen nekünk egy jégkrém egy forró nyári napon. Macskáknál is lehet hasonlóval próbálkozni, de húsleves helyett inkább tonhalkonzerv levét öntsük fel egy pici vízzel, vagy tegyünk egy kis macskamentát a vízbe - ezt fagyasszuk le jégkockatartókban, és ebből adjunk a cicának később egy-egy adagot.
Milyen tünetekről ismerhetjük fel, ha valamelyik szobanövény mérgezte meg a kedvencünket? Melyek a legveszélyesebb virágok otthonunkban? A témáról bővebben ide kattintva olvashat.
Mennyi vizet igyon a háziállatunk?
Minden állatnak egyedi a vízfogyasztási szükséglete. Normális esetben érzik is, hogy mikor szomjasak, de bizonyos betegségek esetén előfordulhat, hogy mégsem isznak eleget. Ha például egy idős kutyának fájnak az ízületei, emiatt nehézséget okoz számára, hogy eljusson a vizes edényéhez, akkor félő, hogy kevesebbszer fogja megtenni ezt az utat, ezért nagy melegben könnyebben kiszáradhat. Ilyenkor a gazdinak kell jobban odafigyelnie rá, hogy kedvence mindig egyszerűen hozzájuthasson a folyadékhoz, megőrizve hidratáltságát.
Állatorvosok kiszámolták, hogy kisállatoknál testsúlykilogrammonként átlagosan 30-60 milliliter az ideális napi vízfogyasztás (kutyáknál több, macskáknál kevesebb), ami 4,5 kilónként nagyjából egy bögre víznek felel meg. Ha tehát van egy nagyobb testű, 20-22 kilós kutyánk, akkor figyeljünk rá, hogy naponta legalább négy-öt bögre víz kerüljön az ivóedényébe, illetve séta és utazás esetén is álljunk meg rendszeresen inni.
Forrás: petmd.com