Kipirosodott és irritált bőr, elviselhetetlen viszketés: általában ezek a rovarcsípések jellegzetes tünetei. Mindenkinek van valami tuti módszere a csípések ellen, a legjobbakból gyűjtöttünk össze néhányat!

A szúnyog-, méh- vagy darázscsípések igen gyakoriak nyáron, és általában nagyon hasonló tüneteket okoznak: a bőr kipirosodik, megduzzad, jellegzetes "pukli" alakul ki a csípés helyén, és persze az intenzív viszketésről sem szabad elfeledkezni. Sajnos, nagyon nehéz megállni, mégis fontos, hogy ne vakarjuk a csípést! Minél erősebben vakarózunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy a csípés helye kisebesedik, sőt akár el is fertőződhet. A legtöbb esetben a csípés okozta irritáció egy-két napon belül elmúlik, de következzen néhány tipp, amivel enyhíthetjük a kellemetlenségeket.

Rovarcsípés kezelése

A hidegnek és a melegnek egyaránt jó hatása lehet a csípésekre, például azért, mert csökkenthetik a fájdalmakat és a viszketést. A legegyszerűbb, ha jeges vízbe vagy meleg vízbe áztatott és jól kicsavart tiszta kendőt (törülközőt vagy puha textilpelenkát) teszünk a csípésre, de az is gyorsan segíthet, ha meleg vagy hideg levegőt fújunk hajszárítóval az érintett területre.

A zabpehelyben nyugtató, gyulladáscsökkentő, a viszketést és az irritációt is enyhítő hatóanyagok vannak, nem csoda, ha a zabos fürdőt gyakran ajánlják a kiszáradt vagy éppen a napon leégett bőr kezelésére. Ha a viszkető szúnyogcsípés ellen szeretnénk bevetni a zabot, készítsünk sűrű pasztát azonos mennyiségű (1-2 evőkanál) zablisztből vagy finomra vágott zabpehelyből, tegyük egy vékony, tiszta kendőre, és ezt tegyük a helyére. Hagyjuk rajta 10-15 percig, majd langyos vízzel öblítsük le a bőrt.

Szintén rendkívül jótékonyan hat a bőrünkre az aloe vera: a tiszta zselé nyugtat, hidratál, hűsít és csökkenti az irritációt is. Az aloe verából nyert zselét vékony rétegben tegyük a csípésre, és hagyjuk rá is száradni, csak ezután öblítsük le.

A szódabikarbónát sokoldalúan felhasználhatjuk - nemcsak a konyhában, de az egészségünk megőrzéséhez is. A rovarcsípések ellen is hatékony, mert csökkenti a fájdalmakat és a viszketést, enyhíti a bőrpírt is. Keverjünk össze egy teáskanálnyi szódabikarbónát annyi vízzel, hogy sűrűbb pasztát kapjunk, ezt tegyük a csípésre, majd 10-15 perc múlva öblítsük le. Naponta többször is ismételhetjük! Ügyeljünk azonban arra, hogy a csípés "zárt" legyen, vagyis csak akkor alkalmazzuk a szódabikarbónát, ha még nem vakartuk el a csípést!

Ha nem zavarnak minket az erős szagok - és nem nagyon megyünk emberek közé -, kipróbálhatjuk a csípés bedörzsölését, például félbe vágott hagymával, fokhagymával vagy egy almaecettel átitatott vattapamaccsal. Ezeknek antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásaik is lehetnek!

Ne feledjük azonban, hogy az egész testen megjelenő kiütések, hányinger vagy hányás, hasi görcsök, ödémásodás vagy légzési nehézségek esetén haladéktalanul orvoshoz kell menni! Ezekben az esetekben a csípés allergiás reakciót okoz, ami életveszélyes állapot, és házi módszerekkel sajnos nem enyhíthető!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!