A fejlett országok legtöbbjében a daganatos megbetegedések növekvő száma az egyik elsődleges egészségügyi kihívás. Ezek nagy része azonban nem egyenlő arányban érinti a két nemet: az emlőrák például elsősorban a nők betegsége, míg a tüdőrák nagyobb arányban érinti a férfiakat. Bizonyos daganattípusok esetén a halálozási arányban is nagy különbség figyelhető meg a nemek között.

A legfontosabb szűrővizsgálatok

Mikor ellenőriztette utoljára a látását? Milyen gyakran fordul meg a fogorvosnál? És a laborleletekkel minden rendben van? Ha a kérdésekre csak hosszas fejtörés után jött a válasz, ideje komolyabban venni a szűrővizsgálatokat - mert a megelőzés mindig kifizetődőbb. Kattintson a részletekért!

Ausztrál kutatók több mint négyszázezer (240 801 férfi és 173 773 nő) egykori rákbeteg adatait összesítették. A 15-99 éves kor közötti betegeknél 1982 és 2015 között diagnosztizálták a daganatot, adataik alapján pedig 25 ráktípus előfordulását és kimenetelét tudták összehasonlítani a nemek között. Átlagosan az ötéves túlélési arány alacsonyabb volt a férfiaknál, és a daganatos megbetegedések is 13 százalékkal nagyobb arányban követelték az életüket.

A legveszélyesebb ráktípusok nőknél és férfiaknál

Az eredmények szerint 11 ráktípus (fej- és nyak-, nyelőcső-, vastagbél- és végbél-, hasnyálmirigy-, tüdő-, csont-, melanoma, mesothelioma, vese-, pajzsmirigy-rák, illetve a nem-Hodgkin limfóma) esetén is jelentősen rosszabb a férfiak túlélési esélye.

Bizonyos daganattípusok a nőkre, míg mások a férfiakra veszélyesebbek

Bizonyos ráktípusok prognózisa azonban éppen hogy a nőknél rosszabb: rájuk főként a mell és vesemedence daganatos megbetegedése jelent nagyobb veszélyt. A vastagbélrák és a hasnyálmirigyrák 1982 óta egyre kiegyenlítettebb arányban érinti mindkét nemet, napjainkban már nem mérhető jelentősebb különbség a férfiak és a nők között. A tüdőrák miatti halálozás viszont jóval nagyobb arányban érinti a férfiakat most, mint a nyolcvanas években.

A kutatás szerint a legtöbb daganat nagyobb veszélyt jelent a férfiakra, mint a nőkre, főleg a 40-50-es éveikben. A szakemberek szerint ez számos okra visszavezethető életmódbeli különbségektől eltérő hormonális változásokon át az egészségtudatosságig. A férfiak például jóval kisebb arányban vesznek részt rendszeresen szűrővizsgálatokon, mint a nők, így náluk a daganatot is csak később, előrehaladottabb állapotában tudják felfedezni.


Forrás: MedicalXpress


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!