Bár a vegán életmód egyre nagyobb teret hódít, a hús iránti igény a Föld lakosságával együtt növekszik. A húsfogyasztás főleg az elmúlt ötven évben emelkedett drasztikusan: a 2017-ben mért 330 millió tonna az 1960-as évek 70 milliós évi húsfogyasztásának majdnem ötszöröse. Ebben az időszakban a Föld lakossága is majdnem a duplájára, 7,6 milliárdra nőtt, ráadásul az emberek életszínvonala is emelkedett, ami a fogyasztásukban is mérhető növekedést eredményezett.
Kiderült, miért szeretjük a húst
Ha megkérdeznék, miért esznek húst, a legtöbb ember alighanem a húsételek ízvilágával vagy tápanyagértékekkel magyarázná. Ausztrál kutatók szerint azonban mindezek mellett akad kevésbé közismert motiváció is. Kattintson a részletekért!
Tehát nemcsak az éhes szájak szaporodtak meg, hanem azoknak az embereknek az aránya is nőtt, akik megengedhetik maguknak, hogy rendszeresen disznó, csirke vagy marha kerüljön az asztalra. Az országok között azonban nemcsak az emberek anyagi helyzete, hanem a táplálkozási szokások is befolyásolják a húsfogyasztás mértékét.
Ezek az országok eszik a legtöbb húst
A legutolsó adatok alapján az Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland, illetve Argentína lakossága a legnagyobb húsfogyasztó. Ezekben az országokban az éves bevitel mértéke meghaladta a fejenkénti 100 kg-ot, ami nagyjából 50 csirke vagy egy fél tehén teljes elfogyasztásának felel meg. Összességében a nyugati országok legtöbbje nagy húsfogyasztó: egy lakos 80-90 kilót eszik meg évente. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének adatai szerint Európában csak Romániában, Moldovában, Szerbiában, Albániában és Törökországban alacsonyabb az éves húsfogyasztás 50 kg-nál.
A fejlett országokban a húsfogyasztás meghaladhatja az évenkénti 100 kg-ot (Fotó: 123RF)A dél-ázsiai vagy afrikai országok étrendjével összehasonlítva azonban drasztikus különbségek figyelhetők meg. Nigéria egy átlagos lakosa 9 kiló húst eszik évente, Ruandában 8, míg Etiópiában csak 7 kiló a fejenkénti húsfogyasztás évente. Ezekben az országokban elsősorban az életszínvonal miatt ilyen alacsony az arány, hisz az alapvető élelmiszerekből is nagy hiány van.
A világ húsfogyasztásának drasztikus növekedéséért elsősorban azok a fejlődő országok a felelősek, amelyekben mind a lakosságszám, mind pedig az életszínvonal sokat nőtt néhány év alatt. Brazíliában majdnem négyszer annyi húst fogyasztanak az emberek, mint a hatvanas években, 25 kg-ról majdnem 100 kg-ra emelkedett a fogyasztás az elmúlt ötven évben. Ennél is drasztikusabban, 5-ről 60 kg-ra emelkedett a kínaiak húsfogyasztása, ami az óriási népességszám ismeretében megmagyarázza a hús iránti növekvő keresletet.
A legalacsonyabb húsfogyasztást (4 kg évente) a legfrissebb adatok is Indiában mérték annak ellenére, hogy az ország gazdasága sokat fejlődött az évek során. Ennek elsősorban kulturális okai vannak, az indiaiak étrendje ugyanis túlnyomórészt növényi eredetű, húsételeket sokan csak vallási ünnepek idején fogyasztanak.
Forrás: BBC