Kiket érint a PMS, azaz a premenstruációs szindróma? Hogyan enyhíthetők a tünetek? Részletek itt.

A női ciklus átlagosan 28 napig tartó, önmagát ismétlő folyamat, amely során a női szervezet újra és újra felkészül a megtermékenyülésre, lehetővé téve ezáltal a gyermekáldást. Fogantatás hiányában azonban egy lépést hátrafelé kell megtennie, hogy aztán ismét az alapoktól kezdve teremthesse meg a terhesség kialakulásához szükséges feltételeket. Röviden így foglalható össze a folyamat, amelynek hátterében egyebek mellett egy rendkívül összetett és precíz hormonális szabályozás áll, illetve amely nagyban befolyásolhatja a nők hangulatát és közérzetét.

A női ciklus átlagos hossza 28 nap

Mi történik a ciklus során?

A menstruáció első napja egyben a ciklus első napja is. Ilyenkor válik le a megvastagodott méhnyálkahártya középső és legfelső rétege, amely vérzés és - a méhfal izomzatának összehúzódásai miatt jelentkező - alhasi görcsök kíséretében távozik a szervezetből, a megtermékenyítetlen petesejt pedig egyszerűen felszívódik. Mindez három-öt nap alatt zajlik le teljesen, eközben viszont az egyik petefészekben máris megindul a tüszőérés. A méhnyálkahártya sejtjei újból osztódni kezdenek, azaz a méhnyálkahártya ismét megvastagszik.


A ciklus felénél, tehát a 14. nap körül az addigra már érett tüsző megreped, a benne lévő petesejt pedig kiszabadul és elindul a petefészekből a petevezetőn át a méh felé. Ezt nevezzük ovulációnak. Az így hátramaradt tüsző hormontermelésbe kezd, a méhnyálkahártya szerkezete pedig átalakul, hogy alkalmassá váljon a megtermékenyített petesejt befogadására. A petesejt körülbelül 24 órán át marad életben, magyarul a hímivarsejteknek ennyi idejük van arra, hogy célba érjenek. Amennyiben pedig ez nem sikerül, a méhnyálkahártya felső rétegei leválnak, és kezdődik minden elölről. A nők életük során több száz alkalommal is átesnek ezen a folyamaton.

A női ciklust szabályozó hormonok szintjének változásai

Hogyan hat ciklusuk a nőkre?

A női ciklus zavartalan lefolyásának alapját az abban résztvevő hormonok adják, amelyek hatása azonban nem korlátozódik kizárólag a belső női nemi szervekre. A hangulattól kezdve a közérzeten át a fizikai teljesítőképességig számos területen érezhetnek változásokat a nők attól függően, hogy ciklusuk éppen mely szakaszában vannak. Érdemes tehát részletesen is áttekinteni, miként zajlik egy átlagos, 28 napos ciklus!

  • 2. nap

    Az egyik legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén szintjének lassú emelkedésével egyre enyhébben jelentkeznek a menstruációs tünetek, beleértve az érzelmi nehézségeket is. Összességében egyre nyugodtabbnak érezhetjük magunkat.
  • 7. nap

    Ilyenkorra a havi vérzés már nagy valószínűséggel a múlté, hangulatunk pedig visszatért a normális állapotába. Mi több, ahogy a petefészkek tüszői egyre több és több ösztrogénnel árasztják el a szervezetünket, növekedni kezd az energiaszintünk, így szívesebben megyünk társaságba, egyben optimistábbá és motiváltabbá is válunk.
  • 12-13. nap

    Az ovulációt közvetlenül megelőző egy-két napban tetőzik az ösztrogénszintünk, amitől magabiztosabbnak és vonzóbbnak érezzük magunkat. Bőrünk, külsőnk is ilyenkor pompázik a legszebb fényében.
  • 14. nap

    Az érett petesejt kilökődésével testünk és elménk egyaránt felfokozott állapotban törekszik a megtermékenyülésre, nem meglepetés tehát, hogy libidónk ilyenkor az egekbe szökik - a hormonszintünkkel együtt. Kutatások igazolják, hogy a nők ilyenkor ösztönösen a maszkulinabb megjelenésű férfiak társaságát keresik, egyben a férfiak is vonzóbbnak találják az éppen ovuláló nőket. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy közvetlenül az ovulációt követően hirtelen visszazuhan az ösztrogéntermelés, ami miatt néhány napra ingerlékenyebbé és érzelmesebbé válhatunk.
  • 18. nap

    A ciklus ezen szakaszában a legfőbb cél, hogy a méh alkalmassá váljon a megtermékenyült petesejt beágyazódására. Az egyaránt magas progeszteron- és ösztrogénszint következtében gyakran érzékenyebbé, akár kissé fájdalmassá is válhatnak a mellek.
  • 21-24. nap

    Megtermékenyülés hiányában mind az ösztrogén, mind a progeszteron termelődése visszaesik. Ennek során a nők közel négyötödénél jelentkeznek premenstruációs panaszok, a fizikai tünetek mellett beleértve például az érzelmi ingerlékenységet, dühöt vagy levertséget. Előfordulhat továbbá, hogy a testünk érzékenyebbé válik a fájdalomra, érdemes tehát ezekben a napokban kerülni az olyan tevékenységeket, mint a gyantázás és a szőrtelenítés.
  • 27. nap

    A ciklus vége felé az ösztrogénszint, illetve azzal együtt az "örömhormonként" is ismert szerotonin szintje is meglehetősen alacsony. Utóbbi fokozása érdekében ösztönösen kívánni kezdjük a szénhidrátokat, így például a magas cukortartalmú édességeket. Öröm az ürömben, hogy ilyenkor az anyagcserénk is felgyorsul kissé, lehetővé téve, hogy büntetlenül bevigyünk napi 100-200 kalóriával többet a szokásosnál. Persze, csak óvatosan a nassolással: ezt a mennyiséget ugyanis egyetlen szelet csokoládé is képes fedezni!
  • 28. nap

    Egy-két nappal a ciklus kezdete előtt számos nő tapasztal menstruációs görcsöket, aminek oka, hogy a szervezet által termelt prosztaglandinok összehúzódásra késztetik a méhet. A kellemetlen panaszok enyhítése érdekében bevethetünk fájdalomcsillapítókat, illetve sokaknál az is beválik, ha meleg vizes palackot tesznek a hasukra.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!