Mikor kell a szemölccsel orvoshoz menni?
Nem fér el a szemölcs ott, ahol nőtt?
A szemölcs általában nem jelent komoly egészségügyi problémát, de még akkor is javasolt kezelni, ha nem okoz kényelmetlenséget vagy fájdalmat. Ennek oka banális: a szemölcsök fertőznek, és közvetlen érintkezéssel is könnyen továbbterjed a vírus - akár a test további pontjaira, akár más személyekre is.Mikortól érdemes kezelni a szemölcsöt?
Minél hamarabb kezdik kezelni a szemölcsöt, annál könnyebb eltávolítani, ezért ha észrevesszük, hogy szemölcs fejlődik a bőrünkön, azonnal kezdjük el a kezelést.Milyen módszerek állnak rendelkezésre?
A szemölcs eltávolítása történhet- fagyasztással, más néven krioterápiával: ilyen esetben egy speciális eszközzel a szemölcsöt megfagyasztják, s így néhány nap alatt leszárad
- sebészeti eltávolítással: éles kanállal érzéstelenítés után egyszerűen kifordítják
- elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással és
- szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt.
Hagyományos nép módszer a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) nedvének alkalmazása: a növény szárából kinyerhető sárga nedv segítségével, rendszeres kenegetéssel (naponta többször) és kitartással az apróbb szemölcsök eltüntethetők.
Az otthoni kezeléshez számos recept nélkül beszerezhető készítmény kapható: ezek egyik fő hatóanyaga a szalicilsav, de elérhető immár más, természetes hatóanyagú szer is. Ezen ecsetelők általában több hetes kezeléssel szabadítanak meg a nem kívánt bőrnövedékektől. Ecsetelés után a szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.
Mutassuk meg orvosnak a szemölcseinket!
Amennyiben azonban nem egyértelmű, hogy a bőrön látható elváltozás valóban vírusos szemölcs, a kezelés előtt érdemes szakemberhez fordulni, akár cukorbetegség esetén, hiszen az otthoni
kezeléssel tovább növeljük afertőzésveszélyét, illetve a nem megfelelően alkalmazott készítmény nehezen gyógyuló sérüléseket is okozhat.
Ha a kóros növedékekhez, csomókhoz viszketés,fájdalomvagy vérzés társul, esetleg a szemölcs olyan helyre nőtt, hogy kockázatos lehet bolti készítménnyel, felügyelet nélkül kezelni
(például ránőtt a körömágyra), szintén keressük fel a bőrgyógyászt! Figyelem! A szemölcsöt otthon semmiképpen ne próbáljuk meg éles szerszámmal - késsel, ollóval, pengével, borotvával -
eltávolítani, kapargatni, se kiégetni!
Így kezeljük a szemölcsöket
A bőrt érintő vírusos megbetegedések egyik legkellemetlenebb fajtája a szemölcs, ami a test bármely pontján megjelenhet, és akár . Mikor milyen kezelésre van szükség? Olvasson tovább!