Mikor érdemes eltávolítani az anyajegyet?

Az anyajegyek többsége nem jelent problémát, maximum esztétikai okból, vagy irritáció miatt lehetnek zavaróak. Azonban előfordul, hogy azanyajegymegváltozik, ez pedig akár melanomára is utalhat. Az alábbi változásoknál érdemes azonnal bőrgyógyászhoz fordulni:

  • megváltozik a mérete, növekszik,
  • korábban lapos felszíne megvastagszik, dudorossá válik,
  • határa elmosódik, alakja aszimmetrikus lesz,
  • vérezni vagy viszketni kezd,
  • begyullad, fájdalmassá válik
  • sötétebb vagy világosabb lesz az anyajegy.

Milyen módszerekkel távolítják el az anyajegyet?

Ha a szakértő úgy dönt, hogy az anyajegyet le kell venni, akkor több módszer is rendelkezésére áll.

Anyajegy eltávolítása szikével: pigmentes anyajegyet csakis sebészi úton, szikével távolítanak el, mivel a kimetszett bőrrésznek szövettani vizsgálat szempontjából megfelelőnek kell lennie, valamint a teljes anyajegyet és a biztonsági zónát is el kell távolítani. Ha a bőrgyógyász melanomára gyanakszik, a kimetszett terület nagyobb lesz, mint maga az anyajegy, hiszen az elváltozás körüli bőrfelület is okozhat gondot.

Maga a kimetszés kb. 20 percet vesz igénybe, amelyet helyi érzéstelenítéssel kezdenek, mely során a tapintás ugyan érződik, de a vágás során érzettfájdalomnem. A beavatkozás után összevarrják a sebet, majd néhány héttel később eltávolítják a varratokat. Fontos, hogy a varratszedésig a heg körüli bőrt ne érje víz!

Lézeres anyajegy-eltávolítás: a pigment nélküli anyajegyeknél, éranyajegyeknél alkalmazzák ezt a módszert. A beavatkozás során a lézer fénye roncsolja az anyajegyet, így a környező bőrfelületen nem marad nyoma a műtétnek. Nagy előnye, hogy kisebb mértékben vérzik a seb, kisebb a környező bőrfelület roncsolása, jobban gyógyul, és kevésbé hegesedik. Akárcsak a szikés műtétnél, itt is érzéstelenítéssel végzik a beavatkozást.

Az anyajegy eltávolítását lézerrel is végezhetik, ám ez csak a pigment nélküli elváltozásoknál lehetséges

Hogyan zajlik a műtét?

Anyajegy eltávolítása égetéssel: a beavatkozás során elektrokauterrel, magas hőmérsékleten roncsolják a szövetet, amely voltaképp elpárolog, ezért égetésnek is hívják ezt a technikát. Elsősorban a pigment nélküli kinövéseket távolítják el ezzel a módszerrel. Az égetés után kenőcsös kötést helyeznek a sebre, így a heggyógyulás gyors.

A beavatkozások közötti különbség a hegesedésben és az utókezelésben keresendő. Bár a lézeres és égetéses módszer kisebb mértékben hagy heget, ezek a technikák csakis a pigment nélküli kinövéseknél alkalmazhatóak. A festékes anyajegyek esetében a szikés megoldás használatos, azonban ez esetben a sebre nagyon kell vigyázni, az uszodalátogatás, sportolás is kerülendő. A műtét után a seb lassabban gyógyul és heggel jár. Összességében azonban elmondható, hogy a legbiztosabb módszer az anyajegy eltávolítására a sebészi úton történő szikés műtét.


Fájdalmas a műtét?

A műtét érzéstelenítés teljesen fájdalommentes, azonban az injekció beadása okozhat fájdalmat. A varratszedés fájdalommentes, mivel rendkívül gyorsan elvégzik.

Műtét előtt és után: mire figyeljünk?

A műtét előtt nyugodtan ehetünk, ihatunk. A mindennap beszedett gyógyszereket is bevehetjük, azonban a véralvadásgátló kapcsán érdemes előre konzultálni a bőrgyógyásszal.

Műtét után nagyon kell figyelni, amennyiben szikével távolították el az anyajegyet, hogy a sebet ne érje víz, így a zuhanyzás ajánlott. Ez idő alatt a sebet le kell takarni vízálló sebtapasszal. Hosszas fürdőzés, a seb áztatása azonban kerülendő!

Fontos a heg kenőcsös kezelése, erről az orvossal kell konzultálni!

Ingyenes anyajegy-eltávolítás?

Anyajegyet TB alapon csak akkor távolítanak el, ha egészségügyileg fontos, azaz, ha az anyajegy melanomára vagy rosszindulatú elváltozásra utal, illetve ha a betegség gyanúja felmerül. Esztétikai szempontból sajnos nem ingyenes a műtét.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!