Hogyan működik Magyarországon a szervtranszplantáció intézménye? Mit jelent a feltételezett beleegyezés rendszere? Részletek itt.
A Transplantation Proceedings című szaklapban megjelent esetriport szerint az 53 éves asszonynál tüdőtágulat miatt kellett elvégezni a műtétet. A betegség során a tüdő léghólyagocskái sérülnek, egybeszakadoznak, ami megnehezíti a légzést. A probléma kezelése céljából kapta meg a nő egy 22 éves férfi donor bal tüdejét. Az operációt követően jól haladt a felépülése, egy nappal azelőtt viszont, hogy a pácienst hazaengedték volna a kórházból, hirtelen mellkasi szorító érzést és nehézlégzést tapasztalt.
Mogyoró okozta a bajt
Kezelőorvosai a helyzet tisztázása érdekében elvégzett vizsgálatok segítségével sem tudtak eleinte magyarázatot adni az ijesztő panaszokra. Gyanússá vált ugyanakkor, hogy a szimptómák közvetlenül azután jelentkeztek, hogy a nő elfogyasztott egy mogyorókrémes-lekváros szendvicset, habár egyéb allergiás tünetei nem voltak. Mivel pedig a betegnél korábban sosem okozott problémát a mogyorófogyasztás, az orvosok felvették a kapcsolatot a transzplantációs ügynökséggel, amely rögtön igazolta is, hogy a férfi donor ismert allergiában szenvedett.
Egy mogyoróvajas szendvics okozott problémát a tüdőtranszplantáción átesett nőnél"Úgy tűnik, hogy a tüdővel együtt a páciens földimogyoró-allergiát is kapott a donortól"- fogalmazott dr. Mazen Odish, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i orvosi központjának tüdőgyógyásza, a nő kezelőorvosa. Habár a jelenség rendkívül ritka, valóban megesik, hogy egy szervátültetés nyomán valamilyen ételallergia is átjut a recipiens szervezetébe. Korábban is születtek már hasonló beszámolók máj-, vese-, tüdő-, csontvelő- és szívtranszplantációt követően. Olykor csupán néhány nap telik el, mire fellép az érzékenység, máskor pedig hónapok is eltelhetnek az operáció után, mire beüt a baj.
Lehet, hogy a gyógyszer okozta?
A témában született tanulmányok tanúsága szerint leggyakrabban májátültetés során, illetve gyermekkorú recipiensek esetén történik meg ez. Emellett akadnak olyan kutatások is, amelyek egy immunszupresszív gyógyszer, a takrolimusz alkalmazásával hozták összefüggésbe a jelenséget. Valamelyest ez utóbbi elképzelést erősíti, hogy a mostani eset során is éppen ezzel a szerrel igyekeztek meggátolni a beültetett szerv kilökődését. A mogyoróallergiát később bőrteszttel is igazolták az 53 éves nőnél, sőt kiderült, hogy a mandulára, a kesudióra, a kókuszra és a mogyoróra is érzékeny lett.
Forrás: livescience.com