Idén is rangsorolta a legegészségesebb nemzeteket a Bloomberg. A hírügynökség 169 országot vizsgált meg az alapján, hogy milyen magas a születéskor várható élettartam, milyen mértékben hízott el a lakosság, illetve milyen nagy a dohányosok aránya. Az értékeléskor figyelembe vették még azt is, hogy a lakosság milyen arányban férhet hozzá tiszta ivóvízhez. A 2018-as év adatai alapján Magyarország négy helyet is javított ezen a listán, ez viszont még mindig csak a 48. helyre volt elég.
Meddig érdemes élni?
Jelenleg a japán emberek számíthatnak a leghosszabb életkorra a világon, a várható élettartam hetven éve folyamatosan emelkedik. A tendencia azonban várhatóan lassulni fog, vagy akár vissza is fordulhat, az orvostudomány ugyanis egyre kevésbé képes kompenzálni a civilizációs ártalmakat. A Japánból hozzánk költöző Kuragane Kei professzorral beszélgettünk - kattintson!
Élen a mediterrán országok
A lista élén túlnyomórészt európai országok szerepelnek, a dobogó tetejéről azonban a 2017-es nyertes Olaszországot leszorították a spanyolok. Születéskor várható élettartam tekintetében (ami 82,8 év) Spanyolország az EU összes tagországát maga mögé utasítja, de Európán belül is csak Svájc, világviszonylatban pedig egyedül Japán előzi meg. A tanulmány kiemelte a betegségek megelőzését célzó programok sikereit, illetve a jól működő háziorvosi és ápolói rendszert. A lakosság magas életkorához hozzájárulhat a térségben igen népszerű mediterrán diéta, amely számos szív- és érrendszeri megbetegedést segíthet megelőzni.
A spanyolok és az olaszok a mediterrán diétának is köszönhetik az egészségüket (Fotó: 123rf)Észak-Amerikában Kanada teljesített legjobban, 16. helyezése jóval előkelőbb az Egyesült Államok 35., illetve Mexikó 53. helyénél. Az utóbbi két ország több helyet is rontott, amiben a tanulmány szerint komoly szerepe van az öngyilkosságok és a kábítószer-túladagolás miatti halálesetek növekvő számának. Az eredmények szerint a lakosság egészségi állapota nem feltétlenül függ össze az adott ország gazdasági fejlettségével: az egyébként alacsony életszínvonalú Kuba öt hellyel is megelőzi az Egyesült Államokat.
Magyarország négy helyet is javított a legutóbbi, 2017-es eredményekhez képest. A 48. hellyel Ománt, Panamát, Törökországot és Kínát előzzük meg, de még mindig előttünk van például Uruguay (47), Szlovákia (45), Albánia (43) vagy Montenegro (41). A régióban a legnagyobbat Albánia ugrotta, amelynek egy év alatt hét helyet is sikerült javítania, de négy pozícióval előrébb került Horvátország is (a 31. helyre).
Forrás: Bloomberg