Mit kell tudni a szürkehályog-műtétről?

A szürkehályog-műtétet alapos vizsgálat előzi meg, és ellenőrzik azt is, hogy milyen egyéb betegség érintheti a szemet (például zöld hályog, makuladegeneráció). Ezek ugyan nem feltétlenül jelentik, hogy a szürke hályogot nem lehet megműteni, de kisebb javulásra kell számítani a beavatkozás után.

A szürkehályog-műtét során a beszürkült, homályos szemlencsét eltávolítják, és a helyére egy tiszta, általában műanyagból, akrilból vagy szilikonból készült lencsét illesztenek. A műtétet helyi érzéstelenítésben végzik, speciális szemcseppeket adagolnak a szembe (altatás főként gyermekeknél, a veleszületett szürke hályog gyógyítására alkalmazott beavatkozásnál szükséges).

Soha többé szemüveg a szürkehályog-műtét után!

A közeli, közepes és távoli látást biztosító új trifokális lencse implantátum forradalmasíthatja a szürke hályog kezelését. Kattintson!

A műtét során általában egy apró bemetszést végeznek a szaruhártyán, majd ultrahang segítségével "összezúzzák" a szemlencsét, és a bemetszésen keresztül eltávolítják a darabokat. A beültetett lencsét úgy választják meg, hogy a betegnek a későbbiekben ne kelljen szemüveget viselnie, vagyis az éles látást minél jobban visszaállíthassák, a viselendő szemüveg dioptriája alacsonyabb legyen. A beültetett lencse semmilyen gondozást nem igényel. A szürkehályog-műtét általában 20 perces, és nem igényel hosszú kórházi tartózkodást sem. Amennyiben mindkét szemen megtalálható az elváltozás, a beavatkozást két szakaszban végzik el, a két szürke hályog egyszeri műtétjét nem javasolják.

A szürkehályog-műtét meglehetősen biztonságos, a beavatkozások 1-2 százalékában alakul csak ki komplikáció. A kockázatokat természetesen mindig egyénileg, a szemész szakorvossal együtt kell mérlegelni.
A beavatkozás után előfordulhat irritáció vagy fájdalom, de ennek kezelésére a legtöbb esetben egyszerű, vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító gyógyszer is alkalmas. Emellett előfordulhat könnyezés, fényérzékenység is - ezt napszemüveggel csökkenteni lehet. A gyulladás megelőzéséhez, a gyógyulás elősegítéséhez általában szemcseppet ajánlanak a szakorvosok. A beavatkozás utáni néhány hétben tartózkodni kell a komoly megterheléssel együtt járó tevékenységektől.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!