Tévhit vagy valóság, hogy az alkohol elpusztítja az agysejteket? Részletek itt.
Az angol nyelvben már neve is van az alkohol hatására kialakuló éhségérzetnek: "drunchies"-nak hívják, ami a "drunk munchies" kifejezésből ered. Magyarra ittas majszolásként fordíthatjuk ezt le. Ráadásul, mint az egy friss kutatásból kiderült, az emberek nem éppen egészséges dolgokat majszolnak el egy átmulatott éjszaka után. Mindez hosszú távon súlyproblémákhoz, elhízáshoz, illetve ezáltal további betegségek kialakulásához vezethet.
Másnaposan a pizza a legvonzóbb
A Michigani Egyetem kutatói egy amerikai főiskola 286 hallgatóját kérték fel arra, hogy töltsék ki anonim online kérdőívüket. A diákoknak első körben olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, mint hogy általában mit szoktak reggelizni, vagy hogy milyen gyakran esznek közvetlenül lefekvés előtt. Majd a kérdőív későbbi szakaszában arra vonatkozó kérdések jöttek, mint például milyen gyakran falatoznak még valamit lefekvés előtt azokon az estéken, amikor alkoholt is isznak, illetve mit szoktak reggelizni az italozás másnapján.
Alkoholfogyasztás esetén nagyobb valószínűséggel eszünk lefekvés előtt"A válaszokból kitűnt, hogy alkoholfogyasztást követően nagyobb valószínűséggel esznek még valamit lefekvés előtt a diákok, mint általában véve" - mondta el Jessica Kruger professzor, a tanulmány egyik vezető szerzője. "Az az általános vélekedés, hogy alkohol hatására a vér glükózszintje ingadozni kezd, ami stimulálja az agy éhségközpontját. Ezért érezzük olyan éhesnek magunkat, ha szeszesitalt ittunk" - tette hozzá. Az eredmények szerint a másnaposok jellemzően nem tápláló ételeket, hanem gyorséttermi kosztot - például tacót vagy pizzát - fogyasztanak inkább. Ennek oka vélhetően az, hogy még mindig sok ember tévesen úgy gondolja: a gyorsételek felszívják az alkoholt.
A tinédzserek és a szülői viselkedés
Sokan úgy gondolják, a kamaszkor velejárója, hogy a tinik megismerkednek az alkohollal, sőt, ha a szülők helytelenítik ezt, a lázadás jegyében talán még valószínűbben lecsúszik egy-két ital. Egy tavaly nyári kutatás viszont arra világít rá, hogy ennek épp az ellenkezője igaz: a tizenévesek kevésbé hajlamosak az alkoholfogyasztásra, ha a szüleik nem támogatják őket ebben.
Jacqueline Bowden, az Adelaide-i Egyetemen készült tanulmány szerzője azt állítja, a szülőknek sokkal nagyobb hatásuk van gyerekeik szeszesitalokkal kapcsolatos döntéseire, mint azt bármelyik anya vagy apa gondolná. Ezért a felelős szülői viselkedés és az alkoholhoz való hozzáállás valóban kulcsfontosságú arra nézve, hogy a fiataloknak milyen lesz a viszonyuk az alkohollal.
Forrás: dailymail.co.uk