Az allergiát gyakran keverik össze az intoleranciával vagy más autoimmun betegségekkel. Az intoleranciát - még ha tünetei meg is egyeznek olykor az allergiáéival - nem téves immunválasz okozza, hanem például egy enzim hiánya. Az autoimmun betegség pedig abban különbözik az allergiától, hogy ilyenkor nem idegen molekulát támad a szervezet, hanem egy saját fehérjét.
A tojás és a mogyoró átka
Az allergia leggyakrabban bőrtüneteket és felső légúti panaszokat okoz, de vannak ritkább és olykor súlyosabb következményei is a téves immunválasznak. Ilyen például az orr melléküregeinek krónikus gyulladása. Ez az allergiás nátha súlyosabb formája, amelyet fej- és arcfájdalom, koponyában érzett erős nyomás és alvászavar jellemez.
A kötőhártya-gyulladás gyakori allergiás reakció, leggyakrabban tavasszal és nyáron jelentkezik, és elsősorban a gyerekeket érinti, leginkább a 8-16 éves fiúkat. A fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladástól megkülönbözteti, hogy ezekben az esetekben nagyon erős szemviszketés is fellép. Megelőző kezelés már a tünetek megjelenése előtt hetekkel fontos lehet, és különféle szemcseppek is rendelkezésre állnak a panasz kezelésében.
Allergia hatására kialakulhatnak különböző szempanaszok isHa valamilyen ételre vagyunk allergiásak, akkor hasfájdalom, hasmenés, hányás jelentkezhet. (Ételintolerancia esetén kis mennyiséget még általában gond nélkül el tud fogyasztani a beteg, ha azonban allergiás, akkor egyáltalán nem fogyaszthatja a problémás élelmiszert.) A leggyakoribb allergének közé tartozik a tejfehérje (kazein), a tojás, a mogyoró, a szója, a dió és az eper. Az ételallergia a felnőttek körülbelül 1 százalékát és a gyermekek 7 százalékát érinti. A gyermekek ételallergiája felnőttkorra sokszor elmúlik.
Életveszélyes állapot
Az anafilaxiás sokk életveszélyes allergiás reakció. Mogyoró, hal, tojás, méhcsípés, bizonyos gyógyszerek és mérgek is kiválthatják. A sokk miatt leesik a vérnyomás, gégeszűkület léphet fel, amely légzési nehézségeket okoz, továbbá keringési problémák is adódhatnak, ami izzadáshoz, ödémához és ájuláshoz vezethet, valamint károsodhatnak a szervek a rossz vérellátás miatt. Orvosi segítség nélkül meg is halhat a beteg.
Mi a teendő allergiás sokk esetén? Részletek itt.
A tüdőaszpergillózist penészgomba okozza. Jelen van kenyéren, rothadó faleveleken, komposzton, de megtelepedhet a párnánkban, a légkondicionáló- és fűtőberendezésekben, a szigetelőanyagokon, nem utolsó sorban pedig a tüdőnkben is. A gombaallergia tünetei: asztmás köhögés, nehézlégzés, hőemelkedés.