Az influenzát komolyan kell venni

Tényleg kell antibiotikum, ha elkapjuk az influenzát? Igaz, hogy az influenza szövődményei semmivel sem rosszabbak a náthánál tapasztaltaknál? Tények és tévhitek, valamint információk a védőoltásról.

Az influenzavírus megkönnyíti a légutakat megbetegítő bakteriális kórokozók bejutását, szaporodását, ezért is fontos, hogy a tüneteinek jelentkezésekor vegyük komolyan a betegséget, fogyasszunk sok folyadékot, és maradjunk otthon, ágynyugalomban, pihenjünk!

Kik vannak veszélyben?

A szövődményekkel kapcsolatban elsősorban az idősek és a krónikus betegségekben szenvedők vannak veszélyben, ezért is javasolják számukra az influenza elleni védőoltást a szakemberek. (A védőoltás lényege épp a súlyos szövődmények megakadályozása, az influenzát ugyanis az oltottak is elkaphatják, nem állítható elő teljes védettséget biztosító vakcina, mert a vírus nagyon gyorsan változik, és a gyógyszergyártás csak utóbb tud alkalmazkodni ezekhez a mutációkhoz: a vakcinát mindig az előző "szezon" tapasztalatai alapján rakják össze.)

Influenzával maradjunk otthon, ágynyugalomban, és pihenjünk!

Szövődmények felnőtteknél

Az influenza szövődményei lehetnek felnőttek esetében: a tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut, az agyi keringészavar, a szívinfarktus, a toxikus sokk, az agyhártya- és agyvelőgyulladás, a veseelégtelenség, azanyagcsere-betegségek(pl. cukorbetegség) súlyosbodása.


Szövődmények gyerekeknél

Gyakori szövődmények a gyermekek esetében: a gennyes középfülgyulladás, az asztma, a lázgörcs, a vakbélgyulladás gyanúját keltő hasfájás, a szív- és vázizomgyulladás. Egy súlyos és ijesztő szövődmény lehet a gyerekeket érintő Reye-szindróma, ami émelygéssel, hányingerrel kezdődik, majd esik avércukorszintés neurológiai tünetek, görcsök, sőt akár kóma is kialakulhat. A betegség összefüggésbe hozható az acetilszalicilsavval (láz- és fájdalomcsillapító), gyerekeknek ezért nem adják ezt a hatóanyagot, így a betegség ma már ritka.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!