Az orrsövény az orrüreget két részre tagoló, elöl porcos, hátul csontos képződmény, amely optimális esetben egyenes, a lakosság mintegy 70 százalékánál azonban valamilyen alaki elváltozás tapasztalható rajta. Ennek hátterében rendszerint fejlődéstani okok állnak, ritkábban pedig valamilyen orrsérülés következtében alakul ki a deformitás. Az orrsövény felületén porcos-csontos tarajok és lécek is megjelenhetnek.
Az európai emberek 70 százalékát érinti az orrsövényferdülésHa műteni kell
Fontos megjegyezni, hogy az orrsövényferdülés az esetek jelentős többségében semmilyen tünettel nem jár, a nagyobb elváltozások viszont okozhatnak panaszokat. E téren említhető az orrlégzés romlása, a kóros váladéktermelés vagy éppen a nazális beszédhang, de szerepe lehet a horkolásban is. Olykor a fület is érintheti ez az állapot, akár visszatérő középfülgyulladást, halláscsökkenést okozva.
Az orrsövényferdülésről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat. Részletek itt.
Amennyiben a ferde orrsövény krónikusan fennálló orrlégzési panaszt idéz elő, indokolttá válik a műtéti kezelés, amely az egyetlen lehetőséget jelenti a probléma megoldására. Átlagosan az operáció után 4-6 héttel tapasztalhatja a páciens az orrlégzés javulását, lényeges tudni viszont, hogy a tökéletes javulás közel sem biztos.
Ritka szövődmények
Elmondható, hogy ezek a beavatkozások ritkán járnak csupán szövődményekkel. A szakirodalom szerint a legsúlyosabb esetben akár halállal is végződhet a műtét, például akkor, ha koponyalapi sérülés következtében levegő jut a koponyagödörbe, de ennek az esélye valóban rendkívül csekély.
Reális, de szintén nem túl magas kockázata inkább csak kevésbé jelentős szövődményeknek van. Előfordulhat például összenövés, esetleg az orrsövény kilyukadása, vagy éppen a panaszok kiújulása. Az orrnyereg is deformálódhat, megváltoztatva ezáltal az orr alakját, de ez ugyancsak igen ritka.