A Staphylococcus aureusnál is léteznek veszélyesebb szuperbaktériumok. A legfenyegetőbb kórokozókról állított össze listát tavaly az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Részletek itt.

Az MRSA-t gyakran emlegetik a szuperbaktériumok között, mivel számos antibiotikumnak képes ellenállni. Legtöbb esetben csupán enyhe panaszokat okoz, sőt az is megeshet, hogy valaki csupán hordozza a mikrobát, de nem lesz beteg tőle. Ugyanakkor bizonyos esetekben akár életveszélyes szövődményekkel járhat az infekció, semmiképpen sem szabad tehát elbagatellizálni a problémát. Az amerikai járványügyi központ korábbi adatai szerint csak az Egyesült Államokban évente 9 ezer ember halálát idézi elő MRSA-fertőzés.

Az MRSA baktériumok kisebb sérüléseken, horzsolásokon át is bejuthatnak a szervezetbe

A kórházi fertőzések aránya jelentősen csökkent az elmúlt években, az MRSA azonban nem csupán ezekben az intézményekben terjedhet, hanem bárhol, ahol sokan osztoznak viszonylag kis területen, így például iskolákban, edzőtermekben. Átlagosan száz emberből kettő hordozza a baktériumot, amely ráadásul oda-vissza átterjedhet a házi kedvencekre, kutyákra és macskákra is. Mi több, a Staphylococcus baktériumok néhány napig életben tudnak maradni a sós tengervízben és a parti homokban, érdemes tehát fokozottan odafigyelni a higiéniai szabályok betartására nyaraláskor is. Szükséges megemlíteni továbbá, hogy minden olyan betegség és állapot növeli afertőzéskockázatát, amely legyengíti az immunrendszert - így például a cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok és a HIV-fertőzés.

Figyelmeztető tünetek

A fertőzött bőrön apró, piros, pattanásra emlékeztető duzzanatok jelenhetnek meg, amelyeket gyakran összetévesztenek például rovarcsípésekkel, egyéb kiütésekkel. Fontos, hogy amennyiben az elváltozás terjedni kezd, illetve nem mutat javulást 2-3 napon belül a hagyományos antibiotikumos kúrákra, akkor mindenképpen forduljunk vele orvoshoz. Az MRSA nyomán kialakulhat a bőr mélyebb rétegeit és az azok alatt lévő szöveteket érintő gyulladás, úgynevezett cellulitisz is, amely leginkább a napégésre hasonlít. Megfelelő kezelés nélkül akár tályog is képződhet a bőrön, ami az antibiotikumok alkalmazása mellett sebészeti beavatkozást is szükségessé tehet.


A veszélyes baktériumok kisebb sérüléseken, karcolásokon keresztül bejutva elérhetik a belső szerveket. Gyakran idéznek elő tüdőgyulladást, vérmérgezést okozva pedig az életet is veszélytető állapothoz vezethet a fertőzés. A bőrtünetek jelentkezése esetén olyan antibiotikumok jöhetnek szóba a kezelés során, mint a klindamicin, a trimetoprim, a linezolid, valamint a trimetoprim és a szulfametoxazol keveréke, míg az invazív MRSA ellen intravénásan adott Vancomycin alkalmazása hozhat javulást a beteg állapotában. Hatástalanok ugyanakkor olyan gyakran használt gyógyszerek, mint a methicillin, az amoxicillin, a penicillin és az oxacillin, illetve a cefalosporinok.

Otthoni teendők a gyógyulás alatt

Fontos, hogy az orvos által előírt kúrát teljes egészében le kell folytatni, nem szabad idő alatt abbahagyni akkor sem, ha már nem jelentkeznek panaszok. Az antibiotikumok idő előtti elhagyása miatt ugyanis visszatérhet a fertőzés, sőt a baktérium immunissá válhat a mindaddig hatásosnak bizonyuló készítményekre is. A bőrön keletkezett sebeket tisztán kell tartani, rendszeres időközönként kötést cserélve rajtuk. Érdemes továbbá kimosni a használt törölközőket, ágyneműket és ruhákat.

Forrás: webmd.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!