Miért együnk csicseriborsót?

Az arab világban, és főként Marokkóban, a csicseriborsó szinte mindennapos élelemnek minősül. Rendkívül sokoldalúan és finom fűszerezéssel készítik el, így, ha nem lenne ötletünk a csicseriborsó ízletes felhasználásához, nyugodtan lessünk el egy-két egyszerű trükköt tőlük.
Építsük be étrendünkbe a csicseriborsót!

A tagine-tól a humuszig

A csicseriborsó íze édeskés, kissé a dióra hasonlít, így változatosan felhasználható: az arab világban tálalják köretként, önmagában vagy kuszkuszhoz keverve, vagy saláta formájában, és a híres marokkói tagine (egytálétel) fontos alapanyagaként is. Emellett készíthetünk belőle levest, ragut, salátát, vagdaltat (falafel) vagy pástétomot (humusz) is. Előszeretettel adnak hozzá római köményt, fahéjat, koriandert, gyömbért, a zöldfűszerek közül pedig mentát. Ellenállhatatlan ízkombinációt lehet mindezek keverékéből kihozni.

Egészséges és finom: ! Recept itt!

A csicseriborsó segíti az emésztést

A különleges kulináris élvezeteken túl a csicseriborsónak persze kedvező élettani hatásai is vannak. Mivel élelmi rostokban gazdag, így támogatja emésztésünk munkáját, és segít megszabadulni a bélfalakon lerakódott salakanyagoktól.
Mint a rostban gazdag alapanyagoknak, így a csicseriborsónak is a rendszeres fogyasztásával normalizálhatjuk vérnyomásunkat, segíti a koleszterin kiürülését szervezetünkből, ezáltal csökkentve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Lassú felszívódása miatt mérsékli avércukorszinthirtelen megemelkedését és ingadozását, az emésztés serkentésével pedig megszünteti a székrekedés okozta nehézségeket.

A csicseriborsó depresszióra, kimerülésre is ajánlott

A csicseriborsó bőségesen tartalmaz karotint, B1-, B6- és E-vitamint, az ásványi anyagok közül pedig vasat, magnéziumot és cinket. Magas folsavtartalma miatt a kismamáknak, míg magas triptofántartalma miatt a szülés utáni depresszióban szenvedőknek vagy éppen a fáradt, kimerült felnőtteknek és gyerekeknek nyújthat segítséget.

A csicseriborsóból lisztet is szoktak készíteni, mely a gluténérzékenyek diétájának fontos alapanyaga lehet.

Csicseriborsókrém, alias humusz

Hozzávalók

  • kb. 300 g főtt csicseriborsó (2 bögre)
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom vagy lime leve
  • 2 evőkanál (ek) olívaolaj
  • 1 ek szezámolaj
  • só, bors, ízlés szerint
Elkészítés

A csicseriborsót főzzük meg, szűrjük le, és tegyünk félre 2-3 evőkanálnyit a levéből. A csicseriborsót, a fokhagymát és az olívaolajat turmixoljuk, amíg krémes nem lesz. Adjuk hozzá a citromlevet és a szezámolajat, és turmixoljuk tovább. Ha túl sűrűnek érezzük, adjunk hozzá a főzőléből. Kóstoljuk meg, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
A humusz alapreceptet feldobhatjuk apróra vágott kapribogyóval vagy olívabogyókkal a tetején, szárított paradicsommal, tabasco szósszal, erős paprikával, citromhéjjal, pirított fokhagymával vagy petrezselyemmel, gyakorlatilag bármivel, amit csak el tudunk képzelni. Mártogathatunk bele almaszeleteket, sárgarépát, uborkát, kenhetjük pitára, ehetjük sós rudakkal.
Ha egyszer kipróbáljuk a csicseriborsót, nehéz leszokni róla

Gyors csicseriborsós kuszkusz

A csicseriborsót (25 dkg) megvásárolhatjuk előfőzve, konzerv formájában, de beáztathatjuk egy éjszakára is, és sós vízben megfőzhetjük. A kuszkuszt (25 dkg) tegyük egy hőálló tálba, majd öntsük fel egy ujjnyival több forró vízzel, mint ami ellepi, és tegyünk rá egy fedőt.
5-8 alatt a kuszkusz megpuhul, ekkor villával lazítsuk fel, öntsük hozzá a csicseriborsót, adjunk hozzá 2-3 gerezd zúzott fokhagymát, fél csokor vágott petrezselymet, sót, borsot, 1 teáskanál őrölt római köményt, és olívaolajjal bőven locsoljuk meg. Alaposan keverjük össze, és frissen tálaljuk köretként vagy salátának.

Így helyettesítsük a tiltólistás ételeket

Az ételallergiásoknak, valamint az ételintoleranciában szenvedőknek és családjaiknak mindennapos kihívás, hogy egy-egy tiltott ételt mivel helyettesíthetnek. Hogyan és mit fogyaszthatunk ilyen jellegű betegség esetén?


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!